Türk Lirası'nın son haftalarda yaşadığı sert değer kaybı uluslararası basınının gündeminde yer almaya devam ediyor. İngiliz Financial Times gazetesi, "Türkiye'nin kur krizi Erdoğan'ın eseri" başlığıyla bir analiz yayınladı.

Laura Pitel imzalı haberde, “Fiyatlar artarken Cumhurbaşkanı’nın politikalarına karşı halkın sabrı azalıyor, bir vekil ise halka daha az yemelerini tavsiye ediyor” ifadesi kullanılırken, “Türkler bu hafta Türk Lirası’nın değer kaybı ve hayat pahalılığının artmasıyla endişeye düşerken, Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki partisinden bir vekilden öneri geldi: Basitçe daha az yiyin” yorumu yapıldı.

“Erdoğan, TL'deki düşüşten dış güçleri sorumlu tutuyor”

Financial Times, Türkler, Erdoğan’ın emirleriyle Merkez Bankası’nın enflasyona rağmen faiz indirimini üçüncü ayda da indirmesiyle birlikte Türk Lirası’nın değer kaybını korku ve hayretle izledi. Kasım ayının başından beri TL, dolar karşısında yüzde 20’den fazla değer kaybetti” ifadesine yer verdi.

MİT Başkanı Kalın Münih'te: Konferans protesto edilecek MİT Başkanı Kalın Münih'te: Konferans protesto edilecek

Apple’ın Salı günü Türk Lirası’nın hızlı değer kaybı sonrasında satışlarını durdurduğuna dikkat çeken Financial Times muhabiri, “Analistler, kariyerinin erken dönemindeki başarısını ulusal refahın artmasıyla sağlayan Erdoğan’ın TL’nin değer kaybına ne kadar süre izin vereceğini sorguluyor” yorumunu yaptı.

"Erdoğan, liranın değerindeki düşüşten dış güçleri sorumlu tutuyor" denilen analizde, şunlar kaydedildi:

"Erdoğan'a sadık Şahap Kavcıoğlu'nun atanması, liranın bir miktar toparlanmasını sağlasa da kısa bir süre sonra yüzde 15 düşmesine neden oldu. Düşüş, Merkez Bankası’nın son birkaç aydır üçüncü kez faiz oranlarını indirmesinin ardından bu ayın başlarında sertleşti. Bu çerçevede Erdoğan'ın komplo teorileri ve otoriter eğilimleri her zamankinden daha da kötü rol oynuyor"

Analizde, “Muhalefet partileri, Erdoğan'ın iktidardaki son yıllarında olduğu ve 2023'te yapılması planlanan seçimlerin kısır döngüyü sona erdireceği konusunda iyimser. Yüksek fiyatlar yaşam standartlarını yiyip bitirirken Erdoğan'ın popülaritesi azalıyor” yorumu yapıldı.