Öğretmen ve öğrenciler hat, çini sanatı ve gümüş ustalığını Türkiye’den gelen ustalarından öğrendi. Osmanlı Hat sanatçısı profesör doktor Hüsrev Subaşı hat sanatını, gümüş ustası Hasan Tabakoğlu gümüş ustalığını anlattı. ATF Türk Fransız Dostluk Derneği Başkanı Ahmet Aras amaçlarının Türkiye’yi tanıtmak olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Okullarla partner olduk. Bu geleneksel hale geldi. Bizim için şu açıdan çok önemli. Fransız yeni nesillere Türkiye’yi ve Türk kültürünü tanıtmamız ilerideki nesiller için Türkler için çok önemli. Buradaki gördükleri kültür ile sokakta gördükleri kültür arasında Türkler arasında çok büyük fark görüyorlar. Büyük bir kültür, zengin bir kültür. Çok asil bir kültürün olduğunu fark ediyorlar ve bakış açıları otomatik olarak değişiyor. Sınıflarda ki Türk asıllı çocukları görüyoruz arkadaşlarına bak benim kültürüm bu. Gözlerindeki parıltıyı görebiliyorsunuz. Benim kültürüm zengin .Sizin bildiğiniz gibi bir döner, bir inşaat firmasından kaynaklanmıyor. Türkler büyük bir kültür diye kendi arkadaşlarına kendi kültürlerini övüyorlar.Bizim için bu en büyük kazançtır."

Fransızların sanatla yakından ilgilendiğini hatırlatan Aras şöyle konuştu:

"Fransızlar ve batılı toplumlar sanata çok yakınlar ve ilgileniyorlar. Onların kalplerine ulaşmak için sanattan geçmek en güzel yol.Sanatın bir çok yolu var.Festivalimiz sinema ağırlıklı olmak üzere ama el sanatlarımız, mutfağımız, halk oyunları ,müziğimizle Türkiyemizin zengin kültürümüzü Fransız dostlarımıza en iyi en güzel şekilde tanıtmaya çalışıyoruz."GÖ(GE/İD)