Fransa'da 17 yaşındaki Nahel M.'in polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan protesto olayları dün gece de şiddetlenerek sürdü.

Paris olmak üzere pek çok kentte düzenlenen gösterilerde 670'ten fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan haberelere göre, gözaltına alınanların büyük kısmının 14-18 yaşlarında olduğu bildirildi. Yaşanan şiddet olayları üzerine ülke çapında 40 bin polisin görev yaptığı açıklandı.

Fransa Başbakanı Élisabeth Borne, düzenin yeniden sağlanması için "tüm seçenekleri" değerlendireceklerini açıkladı ve ülke genelinde OHAL ilan edileceğini belirtti. 

17 yaşındaki gencin hayatını kaybettiği Paris yakınlarındaki Nanterre'de dün gece bir banka şubesinin ateşe verildiği, alevlerin kısa sürede bankanın olduğu binanın üst katındaki konutlara da sıçradığı bildirildi. İtfaiye ekiplerinin can kaybı 27 Haziran'da polis kontrolü sırasında duran otomobildeki gencin birden gaza basarak uzaklaşmaya çalışması üzerine polis memurunun sürücü koltuğundaki gence doğrudan ateş ettiğini gösteren görüntüler sosyal medyaya da yansımıştı. Öldürülen genç için Nanterre'de düzenlenen ve 6  bin kişinin katıldığı anma yürüyüşü sırasında da göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandığı kaydedildi. Göstericilerin polise molotof kokteyli attığı, 19 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Liman kenti Marsilya'da da yüzlerce göstericiyle emniyet güçleri arasında çıkan olaylar sırasında kimi dükkanların yağmalandığı, orada da 14 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Lille, Lyon ve Bordeaux'da olaylara yine özel timlerin müdahale ettiği, Grenoble'de de bir otobüse havai fişek atıldığı, bunun üzerine toplu taşıma şirketlerinin bölgedeki ulaşım hizmetini durdurduğu bildirildi. Fransa'nın çeşitli kentlerinde dün arka arkaya üçüncü gece yaşanması beklenen protesto eylemleri öncesinde saat 21.00 itibarı ile otobüs ve tramvaylar başta olmak üzere toplu taşımaya güvenlik gerekçesiyle ara verildi. 

Mehmet Ali Güller yazdı: Avrupa’yı Nazilerden kim kurtardı? Mehmet Ali Güller yazdı: Avrupa’yı Nazilerden kim kurtardı?

İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN OTOBÜS VE TRAMVAY SEFERLERİNİ İPTAL TALİMATI

Fransa İçişleri Bakanlığı, şiddet içeren protestoları bastırmak amacıyla alınan tedbirler çerçevesinde cuma günü saat 21:00'den itibaren ülke genelinde otobüs ve tramvay seferlerinin durdurulacağını ve büyük havai fişeklerin satışının yasaklanacağını açıkladı.

Açıklamada, ülke çapında güvenlikten sorumlu olan bölge valilerinden de benzin bidonları, asitler ve diğer yanıcı sıvıların satışını ve taşınmasını yasaklamalarının isteneceği belirtildi.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, polisin isyanlara karşı zırhlı araçlar kullanacağını söyledi.