Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Fransa ve ABD'den gönüllü iade alınan pişmiş toprak kadın figürü ile erkek figürün başı, 2 adet pişmiş toprak çömlek ve Anadolu kökenli 2 adet amfora (testi) Türkiye'ye getirildi" denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'ye gönüllü olarak Dinçer Denis Erke tarafından iade edilen 1 adet pişmiş toprak kadın figürini ile 1 adet erkek figürin başı Fransa'dan Türkiye'ye getirildiği açıklandı.

Çaykovski adını değiştirdi: Rus müziklerini yasaklayacak Çaykovski adını değiştirdi: Rus müziklerini yasaklayacak

Eserler, 7 Haziran'da Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne teslim edildi. İki eserin, Paris'te faaliyet gösteren müzayede evinden 2016 yılında satın alındığı saptandı. Kadın figürin ile erkek figürin başı Orta Tunç Çağı II (M.Ö. 1800-1600) dönemine tarihlendirilirken, elleri göğsünde ve ayakta duran yassı formlu kadın figürünün, Anadolu'da, Doğu Kilikya, Amik Ovası ve Güneydoğu Anadolu (Fırat Nehri'nin batısı) bölgesinde yayılım gösterdiği belirtildi.

Pişmiş toprak çömlekler

ABD Arizona Doğal Tarih Müzesine 1986 yılında bağışlanan iki adet pişmiş toprak çömlek ise Anadolu kökenli olmaları nedeniyle Türkiye'ye iade edildi. ABD'de Los Angeles Başkonsolosluğu tarafından teslim alınan kültür varlıkları, diplomatik kargo yoluyla getirilerek bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde muhafaza altına alındı. Su altı buluntusu olan çömlekler, Geç Roma ve Bizans Dönemlerinde kullanılan çift kulplu kaplar. Su altında ele geçen bu tip çömleklerin gemilerin mutfaklarında kullanıldıkları belirlendi.