Eyalet Veliler Federasyonu ( FÖTEV NRW) çevrimiçi panel düzenledi

UNESCO‘nun Dünya Anadil Günü ilan ettiği 21 Şubat'ın günümüzdeki önemi ve anlamı, Kuzey Ren Vesfalya Türk Veliler Federasyonu ( FÖTEV) tarafından düzenlenen bir çevrimiçi etkinlikte tartışıldı.

Moderasyonunu FÖTEV Başkanı Dr. Aysun Aydemir‘in yaptığı etkinlikte FÖTED Eş Başkanı Mehtap Çağlar, Hacettepe Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. İbrahim Ahmet Aydemir, ATÖF başkan yardımcısı Ferhan Tan, Yazar Bahattin Gemici, Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak ve T.C Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz, konuşmacı olarak katıldılar.

Sanatçı Kazım Birlik‘in sunduğu dinletiyle devam eden etkinlik‚ ‘Almanya‘da Türkçenin durumu‘ tartışıldı. Videokonferansta Meral Kahya ve Bahattin Gemici‘de şiirleriyle panele renk kattılar. Dr. Aysun Aydemir, Anadil Günü ile ilgili olarak şunları söyledi; "Anadil bir kültürün yaşaması, kuşaklar arası sağlıklı iletişim için önemli ve kutsaldır. Orda hatıralarınız ve çocukluğunuz gizlidir. Anadil toplumu birbirine bağlıyan en önemli unsurdur. Onun için dilimize sahip çıkmalı ve korumalıyız‘‘.

Tüm Anadiller yaşamalı ve korunmalıdır

Kuzey Ren Vesfalya Türkiyeli Öğretmenler Birliği ( NRW TÖB) de 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla, Eyaletteki partilerin eğitim politikaları sorumluları ile Anadili-Türkçe Derslerinin geleceği ve Anadil Öğretmenleri konularını masaya yatıran, incelemeye alan bir Videokonferans düzenledi. Dernek Başkanı Zülfü Gürbüz, ‘‘Dil bir ulusun yaşam felsefesini içeren, insanlık tarihinin farklı zamanlarını ve özelliklerini saklayan bir örtü gibidir. Toplumsal yaşamın ve kültürün en önemli unsurlarından biri de dildir. Tüm Anadiller yaşamalı ve korunmalıdır‘‘ dedi.

Almanya'daki Newroz etkinliğine Türkiye'deki deprem damgasını vurdu Almanya'daki Newroz etkinliğine Türkiye'deki deprem damgasını vurdu

Ahlen Belediyesi çok dillilikten yana

Öte yandan Ahlen Belediyesi okul, kültür ve sosyal dairelerinin yeni müdiresi Stephanie Kosbab, Çok Çeşitlilik, Angajman ve Demografi dairesi başkanı Daniela Noack ve Uyum Meclisi başkanı Ergül Aydemir, Ahlen Belediye Binasında Ana Dil Günü'yle ilgili olarak görüş alış-verişinde bulunup önemli açıklamalarda bulundular.

Geçen yılın sonundan bu yana eyalet uyum meclislerinin çatı örgütü LIR ( Landesintegrationsrat) yönetim kurulu üyesi‘ de olan Uyum Meclis Başkanı Ergül Aydemir‚‘‘Ahlen‘ de yaşayan göçmen kökenli vatandaşlarımız anadilleri ve getirdikleri kültürel değerler nedeniyle büyük bir potansiyel oluşturuyorlar. Çok dilliliği çocuk yaşlardan itibaren aile ve devlet olarak desteklememiz gerekiyor. Bu konuda Ahlen Belediyesi kampanyalar düzenlemiş, projeler hayata geçirmiştir. Bunun devam etmesi gerekiyor. Çok dilli ve eğitim almış, meslek öğrenmiş gençlerimiz ileride iş piyasasında daha kolay ve iyi işler bulacaklardır. Anadil Almanya‘daki varlığımızı korumamız için önemlidir. Anadiller zenginliktir, kimliktir, kültürdür‘‘ dedi.

Tüm Anadiller yaşamalı ve korunmalıdır

Kuzey Ren Vesfalya Türkiyeli Öğretmenler Birliği ( NRW TÖB) de 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla, Eyaletteki partilerin eğitim politikaları sorumluları ile Anadili-Türkçe derslerinin geleceği ve Anadil Öğretmenleri konularını masaya yatıran, incelemeye alan bir videokonferans düzenledi. Dernek Başkanı Zülfü Gürbüz‚‘‘Dil bir ulusun yaşam felsefesini içeren, insanlık tarihinin farklı zamanlarını ve özelliklerini saklayan bir örtü gibidir. Toplumsal yaşamın ve kültürün en önemli unsurlarından biri de dildir. Tüm Anadiller yaşamalı ve korunmalıdır‘‘ dedi.

Mehmet TANLI