İlkbaharın başlangıç günü olarak kabul edilen, mutlak iyiliği temsil eden bayram, hem evrenin hem dünyanın maya tuttuğu gün dolasıyla doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, yeniden doğuşun ve güzel günlerin habercisi olarak anlatılır.

BASKILAR NEDENİYLE AVRUPA ÜLKELERİNE GÖÇ ETTİLER

Türkiye'de yaşadıkları baskı ve sistematik asimilasyonlar sonucu Avrupa'nın çeşitli ülkelerine göç eden Ezidiler, 40 yıl sonra döndükleri Mardin'de kutsal bayramları 'Çarşema Sor'u (Çarşema Serê Nîsanê Bayramı) kutladı. Bayram etkinliğine katılmak için Mardin'e giden Ezidiler, renkli kıyafetler giyerek halay çekti.

40 yıl aradan sonra bir ilk yaşandı ve Ezidiler kutsal bayramları için Türkiye’de buluştu.

Türkiye'de yaşadıkları baskılar ve sistematik asimilasyon sonucu başta İsveç ve Almanya olmak üzere, çeşitli Avrupa ülkelerine göç eden Ezidiler, bu yıl Mardin’in Midyat ilçesine bağlı kırsal Çayırlı Mahallesi’nde bir araya gelerek bayramlarını kutladı.

Köydeki sosyal tesiste kutlanan bayram etkinliğinde kurulan masalara meyve, sütlaç, şeker, çörek ve boyalı yumurtalar bırakıldı. Baharı simgeleyen yumurtalar tokuşturuldu. Renkli kıyafetler giyen Ezidiler, ayrıca halay çekerek bayram coşkusu yaşadı.

ABD'de 95. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu ABD'de 95. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu