Duisburg-Essen Üniversitesi'nde (UDE), geçen yılın sonuna doğru ortaya çıkan para karşılığında geçer not skandalında, 40'dan fazla öğrencinin diploması iptal edilecek .

"WAZ" gazetesinin aktardığı habere göre, Essen Savcılığı'nın iddianamesinde, 38 yaşındaki idari görevli kadın çalışanın, öğrencilerden her 0.3 iyi not başına 50 euro, sınıfta kalan başarısız öğrencilerden de 800 euro karşılığında aniden 'geçer' notu aldığı ifade edildi.

Anonim bir ihbarla ortaya çıkan yolsuzluk skandalının baş sorumlusu kadının üniversitenin bilgisayar sistemine sızıp notlarda oynama yaptığı belirtildi. 

Duisburg-Essen Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi'nde çalışan eski yöneticinin, notları bilgisayar sistemine girerken en az dört yıl boyunca notlarını yükselttiği ve derslerde başarısız olan öğrencilere "geçer" notu verdiği belirtildi.

Bahçesine düşen göktaşına 200 bin Euro teklif aldı Bahçesine düşen göktaşına 200 bin Euro teklif aldı

Skandalın patlak vermesiyle işten atılan kadın rüşvet almak, 40'dan fazla öğrenci ise rüşvet vermekle suçlanıyor. Duisburg-Essen Üniversitesä, mezun olanların diplomalarını iptal etmek, hâlâ öğrenim gören öğrencileri ise üniversiteden uzaklaştırmak istiyor. 

Geçen yıl davanın ortaya çıkmasından sonra üniversite, bilgisayarlarda çalışma süreçlerinin manipülasyonu imkansız olacak şekilde değiştireceğini açıkladı. Üniversite bilgilerine göre, UDE'de her dönem yaklaşık 120.000 sınav yapılmaktadır.