Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti‘nin Essen şehri ve çevresinde yaşayan müzikseverler güzel konserler ile müziğe doyacaklar.

"Doğudan Batıya Melodiler-Sesler" başlığı altında, Alfried Krupp von Bohlen ve Halbach Vakfı ile birlikte finanse edip başlatılan dünya müzik festivalinin merkezinde Doğu müziği olacak.

Aynur, Anouar Brahem ve Kinan Azmeh gibi uluslararası tanınan yıldızların yanı sıra bölge sanatçılar da ücretsiz giriş ile açık hava gününde sahnede olacak ve müziğin tüm kültürel ve coğrafi sınırları kolaylıkla aşabileceğini kanıtlayacak.

Kinan Azmeh

Açık havada ayrıca iki atölye çalışması, bir panel tartışması, Suriye'deki sanat tarihi üzerine bir sergi, oryantal spesiyaliteler, kına el boyaması ve bir hat kursu bulunacak.

Essen‘deki Açık hava gününün sonunda Morgenland All Star Band, akşam Filarmoni'de bir konser verecek.

Festivale ek bir program olarak, Glückauf film stüdyosunun göstereceği aile konseri "Renkli Deve" ve konuyla ilgili iki filmi dört gözle beklenmekte.

Essendeki Program şöyle olacak;

13 Mayıs'ta online rezervasyon (Kinan Azmeh City Band, Anouar Braham Quartet)

Alfried Krupp von Bohlen ve Halbach Vakfı tarafından finanse ettiği bu dev müzik festivali Essen Filarmoni Orkestrası ile Essen Belediye Entegrasyon Merkezi, Essen Göçmen Dernekleri Birliği ve AWO Essen Entegrasyon Ajansı ile işbirliğiyle gerçekleşecek.

74'üncü Frankfurt Kitap Fuarı törenle başladı 74'üncü Frankfurt Kitap Fuarı törenle başladı

Festivalle ilgili olarak konuşan Essen Uyum Meclisi Üyesi ve SPD Essen şehri Kültürler arası açılım Danışmanı Mehmet Akbulut şunları söyledi; ‘‘Essen Filarmoninin bizim sanatçılara da kapılarını açması, kültürümüzü tanıtması tarihi bir olaydır. Bu gibi etkinliklerin devamı için de sanata değer veren müziği seven vatandaşlarımızı bu festivale davet ediyor, geniş bir katılımlarını ümit ediyoruz.'‘

Festıvalle ilgii tüm bilgi ve Rezervasyonlar için 0049-201 8122 200 numaralı telefonu aramanız ya da bu elektronik posta adresine [email protected] e-posta yollamanız yeterlidir.

Mehmet TANLI