"Şu anda Avrupa Birliği vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz diyor. Siz Avrupa Parlamentosu yanında çadır kuran teröristlere müsaade ediyorsunuz. Bu zihniyetini neden değiştirmiyorsunuz?" diye soran Erdoğan, sözlerine "Teröristlere çadır kurduracaksın, bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin, bize de vize için terör yasasını değiştirin diyeceksin. Biz yolumuza gidiyoruz sen yoluna git kiminle anlaşabiliyorsan anlaş" diyerek devam etti.

AB Komisyonu, organize suçlar ve terörle mücadele yasasının Avrupa insan hakları sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ve Avrupa ülkelerindeki uygulamalar dikkate alınarak gözden geçirilmesini istiyor.

Komisyon ayrıca "terör" tanımını çok geniş buluyor ve daraltılmasını talep ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mart ayında Brüksel'deki AB liderler zirvesine katılımı sırasında AB Konseyi binasının arkasında kurulan bir standda PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri bulunuyordu.

Türkiye'den yetkililerin Belçika'yla temasa geçmesi sonucu stand kaldırılmış, ancak daha sonra tekrar kurularak 1 Nisan'a kadar açık kalacağı yönünde Brüksel Belediyesi'nden açıklama yapılmıştı.

'Bir an önce halk oylaması'

İstanbul’un Eyüp ilçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, başkanlık sistemi konusunun da bir an önce halkın oylamasına sunulması gerektiğini ifade etti ve “Daha iyi fikri olan varsa buyursun gelsin” dedi.

“Başkanlık sistemi yenilik değil, bu milletin geleneğinde var” diyen Erdoğan, “Başkanlık sistemine geçişten korkmaya gerek yok. Katkı bekliyoruz. Başkanlık sistemi benim şahsı meselem değildir.

Meclis’teki dokunulmazlıkların kaldırılması oturumlarında yaşanan kavgaları hatırlatan Erdoğan, “Şu anda Meclis’i terörize etmeye çalışıyorlar. Başkanlık sisteminin olduğu bir ülkede bu tür görüntüler olmaz” dedi.

'Sayın Davutoğlu'na teşekkür ediyorum'

Başbakanlık görevini bırakma kararını alan Ahmet Davutoğlu hakkında da konuşan Erdoğan şunları söyledi:

"Vermiş olduğu kıymetli hizmetler için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan kimseyi unutmaz. Uzun yıllardır birlikte çalıştığım, son 20 aydırda bu birlikteliği daha ileriye taşıdığımız Sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum.

"Bu tür makamlar bir çeşit bayrak yarışıdır. Daha sonra Dışişleri Bakanımken Başbakanlığa taşıdık ve milletimin beni Cumhurbaşkanı seçmesinin ardından Davutoğlu devraldı.

"Kongrede seçilecek kişi bayrağı devralacak ve hizmet yarışı sürecek. Bayrağı devralacak arkadaşımıza da şimdiden başarılar diliyorum. Partiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmem birilerini rahatsız ediyor. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bundan daha doğal ne olabilir? Ben bu kimliğimle Cumhurbaşkanı oldum ve milletimin yüzde 52’sinin teveccühüyle bu makama geldim. Ülkemiz içinde hayırlı bir havaya vesile olacağına inanıyorum." (DW)