Fransa'ya hareket etmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "YSK yanlışa düşmüştür. Oy kullanma mahallerini kim belirler, ilçelerde ilçe seçim kurulları belirler" dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bazı ilçe seçim kurullarının güvenlik nedeniyle kimi mahallelerdeki sandıkların başka yerlere taşınmasını istediklerini hatırlatan Erdoğan, "Seçimde eğer bölgede bir sıkıntı olursa bunun sorumlusu YSK olacaktır" diye konuştu.

YSK, ilçe seçim kurullarından gelen talepleri dün oy çokluğuyla reddetmişti.

Muhalefet partileri kararı nedeniyle YSK'yı tebrik etmişti.

'Rusya, çok ciddi bir yanlışın içinde'

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına ve gazeteci Ahmet Hakan'a düzenlenen saldırıya da değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya'nın Suriye'de atmış olduğu adımların Türkiye olarak kabul edilebilir hiç bir yanı yoktur" dedi.

Bu adımların Türkiye'yi üzüp tedirgin ettiğini vurgulayan Erdoğan, hassasiyetlerini çok daha farklı şekilde ele alacaklarını söyledi.

"Suriye'de devlet terörü estiren Esed var. Esed'i Rusya da savunuyor İran da savunuyor" diyen Erdoğan, Suriye'de güvenli bir bölge oluşturulmasınıjn hala Türkiye'nin gündeminde olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Ahmet Hakan'a düzenlenen saldırı ile ilgili olarak da "Her zaman şiddetin karşısındayız" dedi, basın danışmanının gerekli açıklamaları yaptığını söyledi ve ekledi:

"Olayı tasvip etmek mümkün değil. Ancak köşelerinde, başka köşe yazarlarını lanetleyen yazılardan bu arkadaşlarımızın kaçınması lazım." (BBC)