Ganime GÜLMEZ

Hakkında; “İnfaz koruma yetkililerine saldırma ve tehlikeli boyutta yaralama’ yönlü suçlamalarda bulunulan ve davası Alsfeld Mahkemesi’nde görülen Ella’nın 2. mahkeme duruşması 8 Haziran Salı günü gerçekleşti.

6 aydır hukuki olmayan, ancak tamamen politik gerekçelerle içeride tutulan Ella yine serbest bırakılmadı.

İlk duruşmasında olduğu gibi; duruşmayı izlemek ve dayanışmak üzere Alsfeld Mahkemesi önünde toplanan insanların hiçbiri içeriye alınmadı.

Almanya'daki basın toplantısında gergin anlar Almanya'daki basın toplantısında gergin anlar

Dayanışma amacıyla mahkeme önünde toplanan insanlar; “Doğayı, iklimi korumak suç değildir. Tüm politik tutsaklara özgürlük” temalı konuşmalar yaparak pankartlar açtılar.

5 Haziran’dan itibaren tekrar grup grup Dannenröder Ormanı’nda eylem yapan gençler de; ateşler yakıp, fişekler patlatarak; Ella’ya ve tüm politik tutsaklara özgürlüğü haykırdılar.

Mahkemeler önünde, klasik açık hava konserleriyle tutsaklara özgürlüğü haykıran Lebenslaute müzik grubu ise bu kez; yazılı notaları polis arabasının üzerine koyarak, bu notaları müzikleştirip, polis şiddetini havaya savurduklarını simgeleyen bir gösteri canlandırdılar.

Duruşmanın seyri hakkında dışarıya hiçbir açıklama yapılmasına izin verilmedi.

Avukatlar tarafından; 2019’dan beri, emsal niteliğindeki 7 benzer duruşmanın seyrini bu 8. duruşmayla aynı bulduklarını yasal olarak detaylandırdıkları bir rapor sunuldu.