Ganime GÜLMEZ

Hakkında; “İnfaz koruma yetkililerine saldırma ve tehlikeli boyutta yaralama’ yönlü suçlamalarda bulunulan ve davası Alsfeld Mahkemesi’nde görülen Ella’nın 2. mahkeme duruşması 8 Haziran Salı günü gerçekleşti.

6 aydır hukuki olmayan, ancak tamamen politik gerekçelerle içeride tutulan Ella yine serbest bırakılmadı.

İlk duruşmasında olduğu gibi; duruşmayı izlemek ve dayanışmak üzere Alsfeld Mahkemesi önünde toplanan insanların hiçbiri içeriye alınmadı.

Sol Parti'yi Federal Meclis dışında bırakacak tasarı Sol Parti'yi Federal Meclis dışında bırakacak tasarı

Dayanışma amacıyla mahkeme önünde toplanan insanlar; “Doğayı, iklimi korumak suç değildir. Tüm politik tutsaklara özgürlük” temalı konuşmalar yaparak pankartlar açtılar.

5 Haziran’dan itibaren tekrar grup grup Dannenröder Ormanı’nda eylem yapan gençler de; ateşler yakıp, fişekler patlatarak; Ella’ya ve tüm politik tutsaklara özgürlüğü haykırdılar.

Mahkemeler önünde, klasik açık hava konserleriyle tutsaklara özgürlüğü haykıran Lebenslaute müzik grubu ise bu kez; yazılı notaları polis arabasının üzerine koyarak, bu notaları müzikleştirip, polis şiddetini havaya savurduklarını simgeleyen bir gösteri canlandırdılar.

Duruşmanın seyri hakkında dışarıya hiçbir açıklama yapılmasına izin verilmedi.

Avukatlar tarafından; 2019’dan beri, emsal niteliğindeki 7 benzer duruşmanın seyrini bu 8. duruşmayla aynı bulduklarını yasal olarak detaylandırdıkları bir rapor sunuldu.