İngiliz haber ajansı Reuters’ın Türkiye analizine göre, tüketici enflasyonunun (TÜFE) en geç önümüzdeki yıl haziran ayında yapılacak seçimde yüzde 85’ten yüzde 40 civarına gerilemesi bekleniyor. TL’nin ise değer kaybetmeden yatay seyretmesinin iktidarın seçim propagandasına destek için kullanılabileceği belirtiliyor.  

Gazeteci Celal Başlangıç'ın sürgün öyküsü / Video Gazeteci Celal Başlangıç'ın sürgün öyküsü / Video

Ajansın analizine göre buna karşın yavaşlayan büyüme ile istihdam seviyesinin nasıl korunacağı riskli konulardan biri olacak.

Enflasyonla ilgili genel beklenti önümüzdeki yılın ilk çeyrekte de baz etkisinin katkısıyla yıllık enflasyonda düşüşün süreceği yönünde. Reuters’ın üç ayda bir yaptığı kapsamlı anketinde 2023’ün birinci çeyrek sonu için TÜFE beklentisi yüzde 57 seviyesinde. Hükümet 2023 sonu için yüzde 20’li seviyelerde enflasyon öngörüyor.

Ajansa bilgi veren iki ekonomi yetkilisi, seçim döneminde enflasyonu yüzde 40 civarında öngördüklerini söyledi. Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu dört ekonomist de Mayıs yıllık enflasyonu TL’de yeni değer kaybı olmaz ise yüzde 35-yüzde 43 aralığında tahmin ediyor.

Ekonomi yönetimi döviz piyasasında spekülatif hareketlere son verdiklerini, “istikrarının” sağlandığını ve önümüzdeki dönem de bu trendin devam edeceğini söylüyor. Reuters’ın konuya ilişkin güncel analizinde de TCMB’nin döviz piyasasını dengelemek için her hafta rezervlerine ihtiyaç duymadığı bir sistemi tamamladı. Bu kapsamda son 5 haftada TCMB rezervleri yurtdışı katkı olmaksızın artış trendine girdi.

Yılbaşından beri dolar karşısında yüzde 30 değer kaybeden TL de iki aydan fazla sürede ise stabil bir seyir izliyor.

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Aralık itibariyle dikkat çekecek şekilde enflasyonda düşüş olacak. Seçim dönemine gelince enflasyon yüzde 40 civarında olacaktır. Yeni bir şok olmaması halinde elbette… Bu rakam yüzde 37 olur, yüzde 43 olur ayrı ama bu rakamı yüzde 40 gibi düşünmek lazım” dedi.

Üst düzey bir başka ekonomi yetkilisi ise enflasyonun seçim anında yüzde 40’ın altında kalabileceğini belirterek, “Mayıs enflasyonu yüzde 36-yüzde 39 görünüyor. Bu tahminlere kamu tarafından fiyatı belirlenen alanlar da dahil” dedi.