NGG sendikası Kuzey Ren Vesfalya Temsilciliğinden ( KRV- NRW) Başkan Mohamed Bodih imzalı yollanan basın açıklamasında şu satırlar yer aldı:

’’Köln’ün Feldkassel semtinde bulunan Egetürk küçük bir kasaplıktan bugün son model teknolojiyi kullanarak en kaliteli ürünleri üreten kendi alanında Avrupa'nın en tanınmış firmaları arasına girmiş, Marka olmuştur. Fabrikada çalışan 190 emekçinin yüzde 60'ı sendikamızın üyesidir. Egetürk’te çalışan Üyelerimiz nitelikleri, yaptıkları işe göre ücret ödenmesini ve ek haklar talep ediyorlar. Biz buna sessiz kalamayız. Egetürk’te şu anda ödemeler fena olmayabilir ama bu dev firma hala bir Kasaphane olarak görülüyor ve Et sanayisinde Endüstriyel bir firma statüsünde görünmüyor ve o ölçütlere göre işçilere ödeme yapılmıyor. KRV Eyaletinde bu alandaki toplu iş sözleşmeleri sonlandıralı bir yıl oldu. Egetürk’te mükemmel bir şekilde çalışan sendikamızın üyesi işçilerin bu taleplerinin karşılanması gerekiyor. Bizim Egetürk’teki işçileri en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Dikkat çekici olan yakın geçmişimizde zam talepleri görüşme komisyonlarının kurulması esnasında Egetürk şirketinin patronu Ahmet Emre Eden işçi ücretlerine biraz zam yaparak mücadele gücümüzün farkına vardı ve bizi ciddiye aldı.‘’ dendi. .

NGG Sendikası Egetürk’e işcilerin taleplerini görüşmek için 29 Ağustos tarihini teklif etti. Bu görüşmelerde Sendika adına Thomas Bernhard masada olacak ve müzakerelerde işçilerin taleplerini Egetürk tarafına iletecek.

Geçinemiyoruz, direneceğiz

Patronun anlaşmaya yanaşmaması yada görüşmelerin tıkanması durumunda ise NGG ve Egetürk İşci Temsilciliğinden aldığımız bilgilere göre ay sonunda Avrupa'nın en büyük Türk firması olan Egetürk’te uyarı grevi yapılacak.

1966 da işe küçük bir kasap olarak başlayan Burhan Öngören ve Egetürk’ün o zamanki kurucusu, sahipleri bugün Köln’ de 66 bini kapalı toplam 70 bin metre karelik bir alana yayılan üretim tesislerinde günlük 150 ton sucuk üretip, toplam 49 farklı hepsi kaliteli, leziz et ürününü piyasaya süren devamlı büyüyen, gelişen Milyonlarca Avro Ciro yapan sağlıklı bir Firma. Bu nedenle Sendika ve Egetürk çalışanları “Firmamızda İşler, üretim gayet iyi. Burada severek çalışıyoruz. İstediğimiz talepler ve akabinde ödenecek ücretlerde Egetürk gibi bir Firma için çok büyük ücretler değil. Biz güvence istiyoruz. Patronumuzun sağduyulu davranması gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor. Almanya pahalı bir ülke birçoğumuz tek başımıza aile geçindiriyoruz, zorlanıyoruz. Diğer türlü bu iş uzarsa, biz hakkımızı alana kadar buradayız” ifadelerini kullandı. (ABC gazetesinden alıntıdır)

Mehmet Tanlı