Ganime GÜLMEZ

Bu greve Almanya’da yaklaşık 400 şehirden yola çıkıp belli şehir merkezlerinde buluşularak; toplam 200.000 kişilik bir katılım sağladı.

Bu katılım; Berlin’de 21.000, Hamburg’da 16.000, Freiburg’da 6000, Köln’de 10.000, Frankfurt’ta 2000, Bonn’da 3000 civarındaydı. Grev katılımcılarını oluşturan mozaik; öğrencilerden ailelerine, çiftçilerden otobüs şoförlerine, bilim insanlarından sendikacılara olmak üzere tüm renkleri kapsadı.

Almanya'da grevler nedeniyle uçuşlar iptal edildi Almanya'da grevler nedeniyle uçuşlar iptal edildi

Grevde dile getirilen talepler arasında; “iklim değişiklikleri-yerkürenin ısınması”na yönelik talep oldukça tali kaldı.

Greve damgasını vuran; dünya çapında ivmelenen ırkçılığın-savaşların, Moria Adası’ndaki insanların durumunun, mültecilere yönelik yeni uygulamaların ve genel olarak insan hakları gasplarının kınanması oldu.

Grev sırasında Greta Thunberg kendisiyle yapılan röportajlarda, yola ilk çıktığında yaptığı açıklamaları yineledi: “Bu gün Cuma. Ve biz bugün okula gitmedik. Öğrenciler olarak okulu boykot ettik. Politikacılar gerçekten bizim geleceğimiz için harekete geçene dek bunu yapmaya devam edeceğiz. Onlar değişmezlerse, onların değiştiremediğini er ya da geç biz değiştireceğiz”. (Foto: dpa)