Jacoba Ballard, altın sarısı saçları masmavi gözleriyle annesine de babasına da benzemiyor, bu nedenle de kendisini bir türlü ailesinin parçası gibi hissedemiyordu. "Ben evlatlık mıyım?" diye soruyor, "Hayır" yanıtını alıyordu. Nihayet 10 yaşındayken gerçeği öğrendi: Anne ve babası bir sperm donörü aracılığıyla hamile kalmıştı o nedenle onlar kumralken Ballard sarışındı.

Hep bir kardeşi olsun isteyen Ballard daha fazla dayanamadı, 2014 yılında ticari DNA testlerinin hızla yaygınlaştığı 2014 yılında, biyolojik ailesini bulmak için bir DNA test yaptırdı. Annesinin doktoru onlara aynı donörü en fazla üç kez kullandıklarını söylediğinden, biyolojik babasını paylaştığı bir ya da iki kişi daha olabileceğini düşünüyor, kardeşlerini ya da en azından kuzenlerini bulabileceğine inanıyordu.

Ancak testin sonuçları hiç de beklediği gibi çıkmadı. Kimliği belli olmayan biyolojik babanın çok sayıda çocuğu olduğunu gördü Ballard. Yani hayatı boyunca varlığından haberdar bile olmadığı çok sayıda kardeşi vardı.

Genç kadın gerçeği öğrendiğinde karnına yumruk yemiş gibi oldu. Ama asıl yumruğu biyolojik babasının kim olduğunu öğrendiğinde yiyecekti...

* * * * *

DHA'dan Sevin Turan'ın derleği habere göre, 2017 Ağustos ayında Heather Woock hiç tanımadığı bir kişinin Facebook'tan gönderdiği mesajı gördüğünde tatile gitmek için valizini hazırlıyordu. Mesajı gönderen kişi "Ben senin kardeşinim, babalarımız aynı kişi" diyordu. Woock, doğal olarak, bunun bir dolandırıcılık girişimi olduğunu düşündü. Zira anne babası bir kardeşi olabileceğini ona hiç söylememişti.

Ancak mesajın ilerleyen satırlarında tüyler ürperten bir detay vardı. Mesajı gönderen kişi bir doktordan bahsediyordu. İşin kötüsü Woock bu ismi biliyordu; annesinin 30 yıl evvelki doktoruydu. Hamile kalmakta zorlanan annesi bu doğurganlık uzmanına tedavi olmuş, sürecin sonucunda da Woock dünyaya gelmişti. Mesajı gönderen kişi bir şekilde annesinin hastane kayıtlarına ulaşmış olabilir miydi?

Annesi, "Endişelenme sen" deyince Woock planladığı üzere tatile çıktı. Seyahati esnasında kardeş olduklarını söyleyen birkaç kişiden daha mesajlar aldı. Bu ısrarı tuhaf bulmuştu ama çok da takılmamıştı. Üstüne bir de telefonu bozulunca, konuyu tamamen unutup tatilinin keyfini çıkarmıştı.

Eşi Woock'a Noel hediyesi olarak bir DNA testi hediye etmişti çünkü kadın kökenlerini bulma konusunda çok meraklıydı. Test sonucunda tam tahmin ettiği gibi İskoç, İngiliz, İrlandalı ve İskandinav karışımı çıkmıştı. Ama sonuçların yüklendiği Ancestry.com sitesinin veri tabanına girip de "Sizinle aynı DNA'yı paylaşanlar" linkine tıklamaya zahmet etmemişti. Halbuki bunu yapsa, kendisini Facebook'tan bulup mesaj yağdıran bu kardeşlerinin varlığını çok zaman önce öğrenmiş olacaktı.

Indianapolis'e dönüp telefonunu yenilediğinde, Facebook mesaj kutusunun dolu olduğunu gördü. Kendisine "Ben senin kardeşinim" diyen birçok başka kişi mesajlar yollamıştı. Hepsi mesajlarında aynı şeyden bahsediyordu: Ebeveynleri hamile kalmakta zorlanmış, Woock'un annesiyle aynı doktor tarafından tedavi görmüş ve sonunda bir bebek sahibi olmuşlardı.

Söz konusu doktorun adı Donald Cline'dı. Uzmanlığı tüp bebek tedavisi olan bir jinekologdu. Hastalarının bilgisi ve rızası olmadan onlarca kadını kendi spermiyle hamile bırakmıştı. Ve DNA'sına bakılırsa Woock da Cline'ın sperminden dünyaya gelmiş çocuklardan biriydi.

Göz altı morlukları neden olur? Çözümü nedir? Göz altı morlukları neden olur? Çözümü nedir?

* * * * *

Woock, Cline'ın keşfedilen çocukları arasında 22'nciydi. O günden bu yana geçen 5 yılda ortaya çıkan kardeşlerinin sayısı günden güne arttı. Şu an bilinen sayı 94. Bu 94 kişinin bazılarının, DNA testi yaptırmadığı için henüz kayda geçmemiş ikizleri ve kardeşleri de bulunuyor. Kardeşler bir Facebook grubu üzerinden haberleşiyor. Ballard ve Woock'un yanı sıra Julie Harmon, Matt White, Lisa Shepherd-Stidham, Jason Hyatt, Carrie Foster, Alison Kramer ve Kylene Gott da kamuoyunda tanınan ve Cline'ın cezalandırılması için girişimlerde bulunan kardeşlerden.

Noel, Anneler Günü, Babalar Günü gibi insanların birbirlerine DNA testi hediye etme eğilimde olduğu önemli günlerin ardından çok sayıda yeni kardeş ortaya çıkıyor. 41 yaşındaki Ballard, Guardian'a yaptığı açıklamada, donör yoluyla dünyaya gelmiş kişiler arasında bu dönemlerin "kardeş mevsimi" diye anıldığını belirterek, "Daha birkaç hafta önce yeni bir kardeşimiz olduğunu öğrendik" diyor ve bu artışın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini beklediklerini vurguluyor.

Bu nasıl doktor Yüzlerce kadını kendi spermiyle hamile bıraktı Çocuklarının sayısı bilinmiyor...
Kardeşlerin bir kısmı düzenli olarak görüşüyor, aile boyu piknikler düzenliyor.

Şu ana kadar tespit edilen kardeşler arasında en yaşlısı 1972'de en genci de 1988'de doğmuş. Tüp bebek kliniğinin 2009 yılına kadar faaliyette olduğu düşünüldüğünde, Cline'ın kendi spermini kaç kadını hamile bırakmak için kullandığını tahayyül etmek bile imkânsız. Ancak 1980'lerin sonlarında sperm bankalarının yaygınlaşmasıyla Cline'ın da bu eylemine son verdiği düşünülüyor. Yine de genetik kökenini merak etmeyip DNA testi yaptırmayan yüzlerce başka kardeş olması çok muhtemel. Bunların bazılarının ömürlerinin sonuna kadar gerçeği bilmeden yaşamaları dahi söz konusu.