Diyanetin Cenaze Fonu, cenaze işlemleri için 1900 Euro alırken, aynı diyanetin hocası, "ben kıldırmam“ dedi ve cenazenın başka camiye gönderilmesini de engelledi. 66 yaşındaki Ferit Küçük'ün cenazesi Türkiye’ye gönderildi.

Hocadan akılalmaz savunma: Üyemiz değildi, ateistti

Almanya’nın Heilbronn kentinde 6 Ocak günü kalp krizi geçirerek ölen Ferit Küçük'ün cenazesi ortada kaldı.

Diyanet’in Almanya kolu olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne ait Cenaze Fonu, cenaze ve nakil işlemi parasını aldığı halde, Heilbronn Merkez Camii Diyanet hocası Selman Soylu'nun, "Zaten ateistmiş. Üyemiz de değil. Cenaze namazını kıldırmam“ demesi üzerine aile şok geçirdi. Hoca baskı yaptığı için cenaze Milli Görüş camiine de götürülemedi. Küçük’ün cenazesi "yıkanmadan, cenaze namazı kılınmadan, helallik alınmadan“ Türkiye’ye gönderildi.

AİLE, DİTİB’İ GÖREVLENDİRDİ

Ölen Ferit Küçük’ün cenaze işlemi ancak Türkiye’de yapılabildi.

66 yaşında kalp krizinden ölen, çevresinde sol ve sosyalist düşünceleriyle tanınan Ferit Küçük, yürüyüş yaparken kalp krizi geçirip öldü. Ailesinin daha önce vefat eden üyelerinin cenazeleri DİTİB’e ait cenaze fonu tarafından kaldırılan aile, yine merkezi Köln’de bulunan Cenaze Fonu’nu aradı. Fon da, cenaze işlemleri ve nakil için Yücel isimli bölge temsilcisini görevlendirdi. Küçük’ün cenazesi ise Ellofen köyündeki Alman mezarlığı morguna konuldu. Ölen Ferit Küçük’ün eşi ve çocukları, "Babamız islami usullere göre defnedilsin“ deyince, işlemlerle ilgilenen yeğeni Metin Eroğlu, hem cenaze işlemlerini yapan Yücel isimli kişiyi hem de diyaneti aradı.

SELMAN HOCA İSTEMİYOR!

Bir süre sonra, cenaze fonu temsilcisinden, "Selman Hoca, cenazenizi kaldırmayı kabul etmiyor. Namızı kılınmayacak. Yıkanmayacak, helallik alınmayacak“ cevabı geldi. Aile bunun üzerine Milli Görüş Camii’ni aradı. Oradan, "Cenazeyi getirin“ cevabı verildi. Ancak, Cenaze Fonu çalışanı yine devreye girdi ve "Selman Hoca, bu adamın cenaze namazının kılınmayacağını söyledi, cenazeyi getirmiyoruz“ dedi. Küçük’ün eşi ve kızı, "Babamıza son yolculuğunda niye bu eziyeti yapıyorlar“ diye perişan oldu.

Yeğen Metin Eroğlu, cenazenin gideceği uçağın zamanı da geldiği için, helallik alınması bir Cemevi’yle temasa geçmeye çalıştıklarını ancak yetişmediğini, dayısının cenazesinin bir işlem yapılmadan Türkiye’ye gönderildiğini vurguladı. Cenaze Fonu, cenaze işlemi yapılmadığı için 2150 Euro’luk nakil parasını, 1900 Euro’ya indirdi.

SELMAN HOCA: KILDIRMAM

Heilbronn’daki Diyanet Merkez Camii, insanlara son yolculuğunda ayrım yaptı.

Ferit Küçük’ün cenazesini yıkatmayan, namazını kılmayan, helallik aldırmayan Diyanet’e bağlı Heilbronn Merkez Camii hocası Selman Soylu, yaptığı açıklamada, "Evet, kıldırmadım“ dedi. Soylu, ölen kişinin cenaze fonu üyesi olmadığını söyledi. Böyle şart olmadığını hatırlatınca da, öfkelenen Selman Hoca şöyle konuştu:

„Ben kıldırmama kararı aldım. Kim kıldırırsa kıldırsaydı? Dini inancı olmaması bir etkendi tabii. Bu Ayet-i Kerime ile sabittir. Allah’a inancı yoksa niye camiye alınsın, cenazı namazı kılınsın ki?“

Dünya Gıda Programı: Gazze’de 1 milyon kişi temiz suya erişemiyor Dünya Gıda Programı: Gazze’de 1 milyon kişi temiz suya erişemiyor

Hiç bir işlem yapılmadan Türkiye’ye gönderilen Ferit Küçük’ün cenaze namazı, Ankara Şereflikoçhisar mezarlığında kılındı ve oradaki diyanet hocası, Almanya’daki ayrımcılığı yapmadı.

CENAZE FONU: AYRIM YAPMAYIZ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Cenaze Fonu Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Karabıyık, "Biz böyle bir ayrım yapmayız. Üyemiz olsun olmasın, herkese cenaze hizmeti veriyoruz. Bir hocanın yaptığı kurumumuz bağlamaz“ diye konuştu.