Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yurt dışından imamların Almanya'da camilerdeki nüfuzunu azaltmak istediklerini açıkladı.

Berlin'de düzenlenen İslam Konferansına ev sahipliği yapan Faeser, "Devletlerin yurt dışından Almanya'ya imam göndermesini aşamalı olarak azaltmak istiyorum. Hedef, tamamen sonlandırmak. Bu, özellikle de Türkiye ile ilgili" diye konuştu.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier İstanbul'da Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier İstanbul'da

İçişleri Bakanlığında Çarşamba günü gerçekleştirilen konferansa Müslüman cemaatten yaklaşık 160 temsilci ile devlet yetkilileri, kilise temsilcileri, Yahudi cemaatinden temsilciler ile bilim insanları katıldı.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, Almanya'da yetişmiş, sosyalleşmiş ve Almanca eğitim almış imamların görevlendirilmesinin entegrasyon politikaları açısından önemine vurgu yapan Faeser, yurt dışına bağımlılıkların ve yabancı ülkelerin nüfuzunun azaltılmasının Alman Müslümanların inançlarını Almanya'da yaşamasını ve kendini dini açıdan evinde hissetmesini kolaylaştıracağını söyledi.

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) sözcüsü Eyüp Kalyon da Almanya'da dini personel eğitiminde kaydedilen ilerlemelere işaret ederek bir değişim süreci yaşandığını söyledi. Aynı zamanda Diyanet İşleri Türk-İslam Birliğinde (DİTİB) imam eğitim programından sorumlu olan Kalyon, Ditib'in iki yıllık eğitim sürecinin ardından bu yıl 25 mezun verdiğini, yeni dönemde 36 kişinin eğitim aldığını bildirdi.

Ditib'de görevli bin 200 din görevlisinden 1000'inin Türkiye'den gönderildiği bilgisini paylaşan Kalyon, Ditib imamlarının Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığınca finanse edildiğine işaretle, Almanya'da çoğu ilçenin imama ayıracak kaynağının bulunmadığına dikkat çekti.