‘Deutschlandticket’ adı verilen biletin yaklaşık 3 milyar Euro’luk maliyetinin yarısını federal hükümet, geri kalan yarısını ise eyaletler karşılayacak.

Bilet Almanya genelinde şehir içi otobüs, tramvay, metro ve kısa mesafeli şehirlerarası banliyö trenlerinde geçerli olacak. Bilet uygulamasının 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İsrail'i boykot çağrısı yapan sunucuya çıkış verildi İsrail'i boykot çağrısı yapan sunucuya çıkış verildi

Otobüsler ve trenler için 49 avroluk bir biletle ilgili temel anlaşmaya yönelik sosyal kuruluşlar ve derneklerden yeni uygulamayı pahalı bularak eleştirdiler. Öte yandan tüketici haklarını savunan gruplar da uygulamayı çok pahalı buluyor.

Yeni anlaşmayı tarihi olarak değerlendiren Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing (FDP) ise “Almanya’da en büyük toplu taşıma tarife reformunun yolu açıldı. Ülkemizdeki insanlar için otobüs ve demiryolu kullanmak daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı” dedi.

Öte yandan konuya eleştirel yaklaşan ve Avusturya örneğini veren Almanya Sosyal Dernekler Birliği Başkanı Michaela Engelmeier ise, herkesin ayda 49 Euro ödeyecek gücü olmadığını kaydederek, “Bu nedenle yılda 365 Euro’luk bilet uygulaması için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz, bu gerçekten sosyal olarak kabul edilebilirdi” dedi.