Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ekonomideki hareketliliğe ilişkin, "Dün gece yarısı bir sosyal medya kampanyasıyla neymiş, emperyalistlere karşı Hazine ve Maliye Bakanı'nı koruyacakmışız. Bizim göremiz bir bakanı korumak değil, sizin ve bizim göreviniz Türk lirasını korumak" dedi. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Alanya ilçe 1'inci Olağan Kongresi'ne katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"BEN BAŞBAKANLIĞI DEVRETTİĞİMDE DOLAR 2.85'Tİ"

Alanya'ya gelirken Toros Dağları'ndan Akdeniz'e indiklerini söyleyen Davutoğlu, "Maalesef Türk lirası da düşmekte olduğu zirvelerden bir kademe daha aşağıya düştü. Ben Mayıs 2016'da Başbakanlığı devrettiği zaman dolar 2.85'ti. Şimdi 7.30'da tutmaya çalışıyorlar. 4 yılda Türk lirası yüzde 155 değer kaybetti. Seçilmiş son Başbakanı yerinden etmek için ayak oyunları çevirenlerin bu yüzde 155'lik değer kaybı nereden geldi diye hesap vermesi lazım" dedi. 

"TÜRK LİRASINI BUGÜN BU SEVİYELER DÜŞÜRENLER İHANET İÇİNDEDİRLER"

Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne ilişkin Davutoğlu, "Bize takdim ederken dediler ki 'Türk ekonomisi uçacak, etkin kararlar alacağız, Merkez Bankası kontrolümüze geçecek.' Ne oldu? 2018'ten bu yana 2 yılda Türk parası yüzde 60 değer kaybetti. Allah aşkını, Türk lirasına dünya piyasasının aksine bu değeri kaybettirenlerin Türkiye'ye yeniden itibar kazandırmaları mümkün mü? Türk lirasını bugün bu seviyeye düşürenler milli ekonomiden bahsemezler, millete karşı bir ihanet içindedirler. Önce onlar hesap versin" diye konuştu. 

"SİZİN VE BİZİM GÖREVİNİZ TÜRK LİRASINI KORUMAK"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak için sosyal medyada başlatılan destek kampanyasını hatırlatan Ahmet Davutoğlu, "Neymiş, emperyalistlere karşı Hazine ve Maliye Bakanı'nı koruyacakmışız. Bizim görevimiz bir bakanı korumak değil, sizin ve bizim göreviniz Türk lirasını korumak" ifadelerini kullandı.