Türkiye'de ilk kez bir Alman vatandaşı 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Alman WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung'un Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Dışişleri Bakanlığı'nın, konuyla ilgili bilginin kendilerine iletildiğini ve gözaltındaki kadınla irtibata geçilmeye çalışıldığı belirtildi.

Yetkililer Ankara'daki Almanya Büyükelçiliği'nin günlerdir gözaltındaki kişiye ulaşmaya çalıştığı ancak bunda başarılı olamadığını vurguladı.

Söz konusu Almanın, Ankara yönetiminin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı belirtiliyor. Yapılan incelemede şahsa ait Gülen hareketiyle bağlantılı olduğu tahmin edilen kitap, belge ve iletişim bilgilerine işaret eden dokümanlar bulunduğu haber veriliyor.

Gözaltına alındığı belirtilen Alman vatandaşının kimliği ile ilgili henüz detaylı bir bilgi verilmedi. Kadının Türkiye'de ne maçla bulunduğu, Türkiye'de yaşayıp yaşamadığı ya da her iki ülkenin de vatandaşı olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Türkei Istanbul Justizpalast Adalet Sarayi

Darbe girişiminin ardından kovuşturmalar başladı

Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 21 Temmuz'da üç aylık olağanüstü hal ilan edildi. Darbe girişimi soruşturması kapsamında başlatılan kapsamlı operasyonlarla, ordu, yargı, eğitim ve medya gibi birçok alanda görevden alma ve gözaltılar başladı. Bu kapsamda İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 3 Ağustos tarihi itibarıyla açıkladığı son rakamlara göre, gözaltına alınanların sayısı yaklaşık 26 bini buldu. 13 binden fazla kişi hakkında tutuklama kararı alındı, neredeyse 59 bin kişi görevinden uzaklaştırılırken, 75 bin civarında kişinin pasaportu iptal edildi. Soruşturma kapsamında çok sayıda televizyon kanalı ve gazetenin de yayınları durduruldu, binlerce akademisyene yurt dışı yasağı getirildi. DW/dpa/AFP,MK/BW