İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Mayıs'ta TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, TRT ekranlarındaki açıklamalarında Cumhuriyet'i hedef aldı.

Cumhuriyet'in eski manşetlerini gösteren Soylu, "Bizle ilgili yazı yazdılar ya, biz memleketimize bağlıyız diye. DHKP-C'nin hem reklamını, hem de bir savcının şehadetini söyleyemeyecek kadar yoksunlar" ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarının ardından Cumhuriyet Gazetesi dün yazılı açıklama yaptı. Açıklamada yer alan "Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir. Oysa, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu ekibin yayın çizgisi ve tutumlarına karşı Cumhuriyet okur ve emekçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukuksal mücadele ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu yönetime gelen Cumhuriyetçi kadro tarafından yayımlanmaktadır." ifadeleri tartışma başlattı.

Cumhuriyet'in açıklamasına Can Dündar başta olmak üzere gazetenin birçok eski çalışanı tepki gösterdi.

DÜNDAR YANIT VERMİŞTİ

Dündar açıklamasında şunları kaydetti:

Ekonomi yetkilisi Reuters'a açıkladı: Enflasyon yüzde 40'a kadar düşecek Ekonomi yetkilisi Reuters'a açıkladı: Enflasyon yüzde 40'a kadar düşecek

“Doğrudur Cumhuriyet Gazetesi.

Bütün sorumluluk benim. Ve bunu gururla söylüyorum. Kimseyi suçlayıp ihbarcılık yapmadan... Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan; utanmadan...

Normaldir; baskı devirlerinde olur böyle şeyler. Bugün ‘Valla biz yapmadık, o yaptı’ diye yazan Cumhuriyet Gazetesi yönetmeni Aykut Küçükkaya’dan, ‘‘Sorumlu benim’ deklarasyonunu toplu konut dilekçesi sanmıştım ben’ açıklaması bekliyoruz.

Hatırlayanlar, hatırlamayanlara hatırlatsın.”

YAZMAYI BIRAKTILAR

Cumhuriyet’in açıklaması tartışılırken, gazetenin bazı yazarları açıklamaya tepki gösterdi.

Uzun yıllardır köşe yazılarıyla Cumhuriyet gazetesinde yer alan Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan “açıklama” yazısını eleştirerek yazılarına son verdiğini kamuoyunu duyurdu. Yeldan, "Cumhuriyet'de dün yer alan 'açıklama' yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır.Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet'in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim" dedi.

Cumhuriyet’te yazan Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars da yazılarına son verdiğini açıkladı.

Özge Mumcu Aybars, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın süredir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm emekçilerine derin saygılarımla…”