Çevreci grup santralın kapısını kırarak içeriye girdi ve elektrik santralına, “Datteln 4’ü işgal ettik”, “Yeni santral istemiyoruz” ve “Kömürden çıkın ” sloganları atarak, pankart açtı.

Polisin santral çevresinde havadan ve karadan yoğun güvenlik önlemi aldığı görülürken, santralden yapılan açıklamada, “İfade özgürlüğü önemli. Barışçıl protestolara karşı söylenecek hiçbir şey yok ancak bugün insanlar Datteln’deki enerji santralımıza karşı yasa dışı bir şekilde giriş yaptı. Bu nedenle izinsiz giriş de dahil olmak üzere yasal işlem yapma hakkımızı saklı tutuyoruz” açıklamasında bulundu.

Grubun sözcüsü Kathrin Henneberger kömür yasasının felaket olduğunu savunarak, kömürle çalışan tüm elektrik santrallarının kapatılması ve yenilerinin açılmaması gerektiğini söyledi. Maliyeti 1.5 milyar Euro’dan fazla olan ve kullanılacak kömürün doğrudan gemilerle elektrik santralına taşınması planlanan santral, Dortmund-Ems Kanalı’nda bulunuyor. 1100 megawatt’lık elektrik santralının yaz ayında hizmete açılması planlanıyor.