Yanardağ Hamburg'da konuştu: AKP bir Amerikan projesidir Yanardağ Hamburg'da konuştu: AKP bir Amerikan projesidir

Almanya'nın başkenti Berlin'de Federal Siyaset Eğitim Merkezi (bpb) tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’deki Seçim Sonuçları ve Türk-Alman ilişkileri tartışıldı.

Federal Siyaset Eğitim Merkezi (bpb) yöneticilerinden Cemile Giousouf’un açılış konuşması yaptığı toplantıya, CDU Federal Meclis milletvekili Armin Laschet, SPD milletvekili Macit Karaahmetoğlu, Yeşiller milletvekili Canan Bayram, FDP Berlin Eyalet Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Anastasia Vishnevskaya-Mann ile SWP’den Türkiye uzmanı Dr. Günter Seufert katıldı.

CDU'LU LASCHET'TEN SPD'Lİ SCHOLZ'A DESTEK GELDİ

Toplantıya video konferans yöntemiyle Aachen’den katılan Laschet, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un yeniden seçilen AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmesini ve Almanya’ya davet etmesini doğru bir karar olarak niteledi.

Laschet, Türkiye’nin önemli bir NATO Partneri ve Avrupa için önemli bir ülke olduğunu ifade etti. Seçimler sonrası Zelenski’nin ve Putin’in Erdoğan’ı arayarak tebrik etmesine de dikkat çeken Laschet, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin anahtar ülke konumunda olduğunu söyledi.