Tasarı, geçen hafta Federal Meclis’te kabul edildiği halde CDU/CSU’nun iktidarda olduğu veya ortaklık ettikleri eyaletlerin karşı çıkması üzerine, Uzlaşma Komisyonu yolu açıldı.

Federal Çalışma ve Sosyal Bakanı Hubertus Heil (SPD), Eyaletler Meclisi’nin oturumunda yaptığı konuşmasında tasarının kabul edilmesi için tüm eyaletlere çağrıda bulundu. Ancak CDU/CSU tutumunu değiştirmedi.

Almanya, Ezidi katliamını soykırım olarak tanıyacak Almanya, Ezidi katliamını soykırım olarak tanıyacak

Yapılan oylamada çoğunluk sağlanamayınca, federal hükümetin Uzlaşma Komisyonu’nu devreye sokacağı açıklandı. Uzlaşma Komisyonu’nda bir orta yol bulunması halinde, ‘Vatandaşlık Parası’ tasarısının 25 Kasım’da Eyaletler Meclisi’nde yeniden ele alınıp karara bağlanacağı belirtildi.

1 Ocak 2023 tarihi itibariyle hayata geçirilmesi planlanan ‘Vatandaşlık Parası’ tasarısında, her ay bir kişi için 502 Euro, evlilerde eşlere kişi başına 451 Euro, 5 yaşına kadar olan çocuklara 318 Euro, 6-13 yaş arası çocuklara 348 Euro ve 14-17 yaş grubundakilere de 420 Euro ödenmesi öngörülüyor.

‘Vatandaşlık Parası’ kapsamında, ilk iki yıldaki konut masrafları tam olarak ödenecek. Bu süre zarfında sosyal yardım alan kişinin 60 bin Euro’ya kadar olan tasarruflarını saklanmasına da izin verilecek. Reformların 2023 yılında yaklaşık 4.8 milyar Euro’ya mal olması ve bunun büyük bir kısmının federal bütçeden karşılanması öngörülüyor.