Merkez Yıldırım İlçesi Yavuz Selim Mahallesi’nde 28 Ekim günü, cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek amacıyla BDP'nin düzenlediği yürüyüşe polis izin vermedi. Toplanan gruba karşıt grubun müdahalesiyle çıkan olaylar 4 gün sürdü. Olaylar sırasında 30 yaşındaki İlker Kaya tabancayla vurularak öldürüldü.

Birçok işyeri ve binaların camlarının kırıldığı, marketin yağmalandığı, sağlık ocağına hasar verildiği olaylar İstanbul, Sakarya, Bilecik ve Eskişehir Emniyet Müdüklükleri Çevik Kuvvet Şubeleri'nden gelen destekler ile önlendi. Daha sonra güvenlik kameralarını da inceleyen polis, gerçekleştirdiği iki ayrı operasyonda her iki taraftan aralarında çocukların da bulunduğu toplam 51 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan BDP'li olduğu belirtilen 12 kişi tutuklandı, diğerleri ise savcılık ve mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ÜÇÜNCÜ DALGA OPERASYONU

Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, geçen çarşamba sabahı olayların çıktığı Ulus ile Yavuzselim Mahallesi'nde daha önceden belirlenen 10 ayrı eve üçüncü kez eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 2'si çocuk 10 kişi evde bulunan örgütsel dökümanlarla gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin sorgulamaları tamamlandı. İfadeleri alınan şüpheliler dün akşam 'Terör örgütünün propogandasını yapmak', 'Halkı galeyana getirmek', 'Görevli memura mukavemet' ve 'Kamu malına zarar vermek' suçlarından adliyeye çıkartıldı.

Şüphelilerden yaşı küçük olan 2 kişi savcılık, 2 kişi mahkeme tarafından serbest bırakılırken 6 kişi ise tutuklandı. Böylece çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısı 61'e, tutuklananların sayısı ise 18'e yükseldi.BC(FK/COŞ)