Poulenc, Rachmaninoff, Wagner... Çok seçkin yetenekli müzisyenler tarafından gerçekleştirilen birinci sınıf bir program. “Rolex Perpetual Müzik Konseri” Berlin Devlet Operası'nda gerçekleşti. Ünlü Bulgar Soprano Sonya Yoncheva tarafından seçilen 12 uluslararası müzisyenle.

Onlara şöyle dedi: "...Lütfen ne isterseniz yapın. Size tamamen güveniyorum" Çünkü bunun sanatçılarla çalışmanın en iyi yolu olduğunu biliyorum. Onlara güvendiğinizi hissetmeleri gerekiyor. Ve böylece tüm bu güzel parçalar ortaya çıktı."

Avi Avital, Mandolin sanatçısı: "Bir akordeon çalgıcısından öğrendiğim “Bučimiš” adlı geleneksel bir Bulgar halk şarkısına dayanıyor. Bununla ilgili en ilginç şey, tempo. Büyüdüğüm Batı klasik müziğinde iki dörtlük ya da üç dörtlük vardır. Bučimiš" daha çok onbeş altılık ritimle yapılır. Dans, adımlar ve zıplamayla ilgisi var. Bu yüzden bu ritimler beni her zaman heyecanlandırıyor ve bu da ona çok fazla cazibe katıyor. "

Sonya Yoncheva, Soprano: “Bunu yapmak istediğini keşfettiğimde, vay canına, kalbimi kıracaksın dedim. Çünkü tabii ki burası benim memleketim. Ve hala buraya çok bağlıyım ... "

Euronews'in haberine göre aylar süren izolasyondan sonra, bu eşsiz konserdeki müzisyenler dinleyicilerle yeniden buluştu.

Charles Castronovo, Tenor: “Çocuklarınızla, ailenizle ya da sevdiklerinizle birlikteyken ya da her neyse, arkasında her zaman bir film müziği, bir müzikal film müziği var gibi görünüyor.

Yani onu bilinçli olarak düşünmediğinizde bile, o şarkı geldiğinde ve o anıları size geri getirdiğinde, müziğin ruhumuz için ne kadar önemli olduğunu anlarsınız ve sıkıntılı zamanlarda müzik bize bu tür daha olumlu şeyleri hatırlatır. "

"La ci darem la mano" - Sonya Yoncheva'nın bu ünlü Mozart aryasını Don Giovanni'den seçmesinin bir anlamı vardı:

Sonya Yoncheva, Soprano: "Bugünlerde birlikte olmanın, el vermenin, öpmenin, onları kucaklamanın imkansızlığını düşünüyordum. Genellikle operadaki bu an çok işveli. Fakat burada bunu tekrar birlikte olmaya karar verdiğimiz, birlikte yolculuğa devam edeceğimiz gibi sunmak istedim, sağlıklı ve iyi olmak için.."

Not: Konserin tamamını Medici.tv'den izleyebilirsiniz.