Yozgat'ta Bozok Üniversitesi'nin akademik yılnın açılışı ile 7 parkın açılışına katılan, ayrıca 21 çiftin nikah töreninde hazır bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora ünvani verildi. Törende, üniversite Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar tarafından Bozdağ'a cübbe giydirilerek fahri doktora beraatı teslim edildi.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇATTI

Bozok Üniversitesi'nin akademik yıl açılış töreni öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na göndermede bulundu. Kılıçdaroğlu'nun iftira konusunda mahir olduğunu öne sürerek şunları söyledi:

"Şu anda Meclis'te hakkında bulunan fezlekeye bakarsanız, bunların büyük bir kısmı hakaret, sövme ve ve iftira içerikli fezlekeler. Bu anlamda Türkiye'de açılmış pek çok iftira davası var. Bunlardan mahkum oldu. Yozgat Belediye Başkanı da bir iftara davası açmıştı ondan mahkum oldu. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı açtı, mahkum oldu. Malatya Merkez ilçe başkanımız açtı mahkum oldu. Mahkemeler sayın Kılıçdaroğlu'na hakaret ve iftiradan dolayı epeyce bir tazminata hükmetti. Hakkında pek çok da ceza ile ilgili fezleke var. Ama buna rağmen Kılıçdaroğlu, hakeret sövme ve iftiradan maalesef geri durmuyor. Bu da bir başka siyasi iftiradır. Tabiki Başbakanımız açıkladı, yargıda hesabını verecektir."

'ÖCALAN OLABİLİR, BAŞKA TÜR GÖRÜŞME OLABİLİR'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İmralı ile ilgili yaptığı açıklama hatırlatılan Bekir Bozdağ şöyle konuştu:

"Kimsenin bir yerden medet umduğu yok. İmralı'dan medet umma diye bir şey söz konusu olamaz. Sadece terörü bitirmek için Türkiye'de yapılması gerekenler varsa, bunları yapmak. Vatandaşımız bizden terörün bitmesini ve bitirilmesini istiyor. Bunun yöntemine dair bir şey söylemiyor, 'bunu bitirin' diyor. Terörü bitirmek için atılması gereken adımlar varsa, bunların tamamı ülkenin hayrına ve yararına adımlardır. Bunları atmaktan tereddüt etmeyeceğiz. Bahçeli bunu istismar etmeye devam edebelir. Ama biz bu ülkenin hayrına ve yararına olduğu kanatine vardığımızda, Abdullah Öcalan olabilir, başka tür görüşme olabilir. Geçmişte yapıldı, bundan sonra da ülkenin hayrına ve yararına olacaksa yapılır."

SAYIN VEKİL SAÇMALAMA HAKINI KULLANMIŞ

Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın AK Parti'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun hatırlatılması üzerine de, "Milletvekillerinin de saçmalama hakkı var. Öyle görüyorum. Bu bir saçmalık. Bir milletvekilinin, 'parti kapatılsın' diye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile müraacat etmesi, işin doğru mu değil mi, aklım, hukuk mantığım ve siyaset mantığım almıyor. Onun için sayın vekil saçmalama hakkını kullanmış diyorum" dedi.HG(AY/COŞ)