VIDEO HABER | Başlangıç'a Nazım’ın dizeleriyle veda VIDEO HABER | Başlangıç'a Nazım’ın dizeleriyle veda

Alman WDR ve NDR televizyon kanallarının özel haberinde, BND'nin ayaklanmadan haberdar olduğu ve Wagner grubunun Kremlin'e karşı olası bir ayaklanmasına dair bir hafta öncesinden "belirsiz bir işarete" sahip olduğu vurgulandı.

BND'nin müttefik ülke istihbaratlarıyla temas kurduğu ve bilgiyi kesin teyit ettiremediği için Başbakan Olaf Scholz'u bu konuda hızlıca bilgilendirilmediği kaydedildi.

Haberde, BND'nin olaylarla ilgili ilk uyarısını Alman hükümetine, Wagner askerlerinin Rus askeri tesislerini ve Rostov kentini işgal etmesinden önceki akşam verdiği ifade edildi.

Ayrıca Alman istihbaratının Wagner lideri Yevgeny Prigojin ile Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko arasındaki arabuluculuk görüşmelerini dinlediği iddia edildi.

Alman basınındaki haberlerde, BND, hükümeti geç bilgilendirdiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Spiegel dergisi başta olmak üzere birçok medya kuruluşu BND’nin Rusya’daki gelişmeleri takip edemediğini, ayaklanma başladıktan ve medyaya düştükten sonra durumu Başbakanlığa bildirdiği eleştirilerinde bulundu. Federal Meclis Savunma Komisyonu da istihbarat şefinden konuyla ilgili olarak açıklama istemişti. Bu konu bir televizyon programına konuk olan Başbakan Olaf Scholz’a da soruldu. Sunucu Maischberger, Scholz’a, BND’nin Wagner birliklerinin ayaklanmasından hükümeti çok geç haberdar ettiğine dair basında çıkan haberlerin doğru olup olmadığı sordu. Scholz ise istihbarat servislerinin ‘önceden haberdar olmadığını’ ancak daha sonra gözlemlenecek olanları rapor ettiklerini ifade etti.

BİR HAFTA ÖNCE İŞARETLERİ VARDI
WDR ve NDR’nin araştırmalarına göre BND, Wagner grubunun Kremlin’e karşı olası bir ayaklanmasına dair bir hafta öncesinden belli belirsiz bir işarete sahipti. Ancak BND, müttefik devletin istihbaratlarıyla yaptığı görüşmelerde edindiği bilgiyi doğrulamaya çalıştı. Ancak ilk etapta başarılı olamadı. Bu nedenle Başbakanlığın hemen bilgilendirilmediği kaydedildi. Ayrıca BND’nin olaylarla ilgili ilk uyarısını Alman hükümetine cuma akşamı, yani Wagner birliklerinin Rus askeri tesislerini ve Rus kenti Rostov’u işgal etmesinden önceki akşam verdiği iddia edildi.