SPD'nin Göç ve Entegrasyondan Sorumlu Sözcüsü Kazım Abacı, Hamburg'da yaklaşık 700 bin göçmen kökenli insanın yaşadığına dikkat çekerek, program sayesinde pek çok göçmen kökenli insanın işe alınmaya devam ettiğini söyledi.

Bu program, göçmen kökenlileri iş sahibi yapıyor

'Biz Hamburg'uz! Var mısın?' sloganı ile başlatılan ve göçmen kökenli insanların daha iyi entegrasyonunu amaçlayan program 15 yılını doldurdu. Program sayesinde göçmenlik geçmişi olan Hamburg'lular genel idare, sosyal hizmet, adalet, vergi idaresi, polis ve itfaiye gibi alanlarda meslek sahibi olmayı başarırken, 1,300'den fazla eğitim ve çalışma yeri göçmenlere kapılarını açık tutmaya devam ediyor.

Babür'ün "Fırtınada Gençliğim" kitabı film oluyor Babür'ün "Fırtınada Gençliğim" kitabı film oluyor

Hedefe ulaşıldı

Programın başladığı 2006 yılında kursiyerlerin sadece yüzde 5,2'si göçmen geçmişine sahipken, bu oran 2020'de yüzde 20,5'e yükseldi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SPD Meclis Grubu Göç ve Entegrasyondan Sorumlu Eyalet Milletvekili Kazım Abacı, Hamburg'da yaklaşık 700 bin göçmen kökenli insanın yaşadığına dikkati çekerek, ''Bu yüzden 'Biz Hamburg'uz! Var mısın?' sloganı ile bir program başlatmıştık. Kampanyanın amacı, başvuru ve eğitim oranını yüzde 20'lik bir hedef değere çıkarmaktı, bu hedefimize ulaştık, bu Hamburg için büyük bir başarı. Çok dillilik ve diğer kültürlerle ilişkilerde deneyim, idarenin ve vatandaşların yararlandığı değerli becerilerdir.'' dedi. Abacı ayrıca geçen yıl işe alımda Türkiye, Rusya, Polonya ve Afganistan kökenli insanların ilk sıralarda yer aldığını da sözlerine ekledi.

Hakan ARSLAN / Avrupa Postası