Alpman açık mektubunda, “Bir pazar günü saat: 10.00 pilot seçilen bölgede alarm vererek deprem tatbikatı yapsak, iyi olmaz mı?” derken Çölaşan, “Ekrem Bey, Erzurum tatiline gitmeyecektiniz. Bunların eline o kozu vermeyecektiniz. Siz onların en büyük mamasını, en önemli vurgun kapısını halkın gücüyle ellerinden aldınız. Sizden nefret ediyorlar, tiksiniyorlar!” ifadelerini kullandı.

Elazığ depremi ve kayak tatili

Türkiye, Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremle sarsıldı.

41 kişinin hayatını kaybettiği onlarca binanın kullanılmaz hale geldiği depremde siyasi tansiyon da yükseldi.

İBB Başkanı İmamoğlu’nun kenti ziyaretinin ardından Erzurum’a giderek yaptığı kayak tatilinin ise yankıları sürüyor.

“Deprem tatbikatı yapsak iyi olmaz mı?”

Alpman olası İstanbul depremine dair BirGün’de kaleme aldığı açık mektupta “Mektubumun konusu sadece yaşandığında aklımıza gelen ‘Büyük İstanbul Depremi’ ile ilgilidir” dedi.

Alpman şunları kaydetti:

Diyelim ki deprem oldu pek çoğumuz enkaz altında kalmadan sağ salim sokağa çıktık. Toplanma bölgesine gideceğiz. Orada ilk yardım olarak neler yapabileceğiz? Sağlık ekipleri, arama kurtarma ekipleri, barınma ekipleri nasıl organize olacağız? Yaralı olanlar nasıl taşınacaklar?
Bütün bunları yapabilecek miyiz? Ya da ne kadarını yapabileceğiz? Bir pazar günü saat: 10.00 pilot seçilen bölgede alarm vererek DEPREM TATBİKATI yapsak, iyi olmaz mı?
Bu önerimi şimdiye kadar pek çok belediye başkanıyla paylaştım. Tamamı ‘gerekli’ olduğuna inanmakla birlikte olumsuz yanıt verdiler.

Çölaşan: Sizden tiksiniyorlar

Sözcü yazarı Çölaşan ise İmamoğlu’nun Erzurum’da ailesiyle yaptığı kayak tatiline değinerek İmamoğlu’na, “Sizden nefret ediyorlar, tiksiniyorlar” ifadesini yöneltti.

“Siz onların en büyük mamasını, en önemli vurgun kapısını halkın gücüyle ellerinden aldınız” diyen Çölaşan şu görüşleri savundu:

Ekrem Bey, Erzurum tatiline gitmeyecektiniz.
Bunların eline o kozu vermeyecektiniz.
İstediğiniz kadar yorgun düşün, kafanızı istediğiniz kadar boşaltmak isteyin ama karşınızdaki gücün çok acımasız ve gaddar olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayın.
Siz onların en büyük mamasını, en önemli vurgun kapısını halkın gücüyle ellerinden aldınız.
Sizden nefret ediyorlar, tiksiniyorlar!
Günün 24 saatinde bir açığınızı arıyorlar.
Bunları hepimizden iyi bilen sizsiniz…
Ben Ankara’da yaşıyorum ama haklı ve ödün vermez mücadelenizi bir vatandaş olarak medyadan izliyorum.
İyi gidiyorsunuz. Eliniz kolunuz bağlı olmasa daha da iyi gideceksiniz. Sizi kutluyorum.
Başarılarınızın devamlı olmasını diliyorum. Aman dikkatli olun. Saygılarımla.”