"Team Jorge" adı verilen gruba sızan üç gazeteci, ekibi yönettiği öne sürülen Tal Hanan ve diğer kişilerle görüşmeler yapıp gizlice kaydetti.

Aralarında Almanya'dan haftalık Der Spiegel dergisi ile kamu kanalı ZDF, ABD'den Washinton Post, Fransa'dan Le Mond, İngiltere'den Guardian, İsrail'den Haaretz ve İspanya'dan El Pais gibi tanınmış gazetelerde çalışan bir grup gazetecininin araştırması, İsraili bilgisayar korsanlarının dünya çapında 33 ülkede yapılan seçimleri kamuoyunu yanıltmak için bir dizi gizli araç ve program kullanarak manipüle ettiğini ortaya çıkardı.

İsrailli bilgisayar korsanı grubun, İsrail Savunma Bakanlığı'yla bağlantılı bir firma üzerinden faaliyet gösterdiği öne sürüldü

Buna göre, eski İsrailli casus, Özel Kuvvetler mensubu ve bilgisayar korsanlarından oluşan "Jorge" adlı bir ekibin, sosyal medyada bilgisayar korsanlığı, sabotaj ve otomatik dezenformasyon kullanarak dünya çapında 33 ülkeden 27'sinde seçimleri başarılı şekilde manipüle ettiği belirtildi.

Haberde, Team Jorge'nin Advanced Impact Media Solutions (AIMS) adlı bir yazılım kapsamında Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram ve YouTube gibi farklı platformlarda yaklaşık 30 bin sahte hesabı yönettiği savunuldu.

Araştırmada, ekibin bu yazılımdaki bot hesaplar üzerinden farklı bilgisayarları hackleyerek bilgi çaldığı ve dezenformasyon yaptığı öne sürüldü.

Ekibin şu anda farklı ülkelerde " Team Jorge" takma adını kullanarak özel olarak çalışan 50 yaşındaki eski İsrail Özel Kuvvetleri üyesi "Tal Hanan" tarafından yönetildiği iddia edildi.

Hanan, müşteri kılığında muhabirlere, başkalarının "gizli operasyonlar" olarak tanımladığı hizmetlerinin, kamuoyunu gizlice manipüle etmek isteyen istihbarat teşkilatları, siyasi kampanyalar ve özel şirketler tarafından kullanılabileceğini söyledi. Afrika, Güney ve Orta Amerika, ABD ve Avrupa'da kullanıldığını söyledi

Altı saatten fazla gizlice kaydedilen toplantılarda Hanan ve ekibi, Gmail ve Telegram hesaplarına erişmek için bilgisayar korsanlığı tekniklerini kullanmak da dahil olmak üzere rakipler hakkında nasıl istihbarat toplayabileceklerinden bahsetti. Meşru haber kaynaklarına materyal yerleştirmekle övünüyorlardı

Finlandiya: Sol İttifak AP seçimlerinde nasıl başardı? Finlandiya: Sol İttifak AP seçimlerinde nasıl başardı?

Team Jorge tarafından açıklanan yöntem ve teknikler, hain aktörlerin platformlarında yalanlar yaymasını veya güvenlik ihlallerini önlemek için yıllardır mücadele eden büyük teknoloji platformları için yeni zorluklar ortaya çıkarıyor

Hanan, ekibini dünya çapında altı ofiste faaliyet gösteren finans, sosyal medya ve kampanyaların yanı sıra "psikolojik savaş" alanlarında uzmanlığa sahip "devlet kurumlarının mezunları" olarak tanımladı. Toplantılara, grubun CEO'su olarak tanımlanan kardeşi Zohar Hanan da dahil olmak üzere Hanan'ın dört meslektaşı katıldı.

Jorge Ekibi muhabirlere, bitcoin veya nakit gibi kripto para birimleri dahil olmak üzere çeşitli para birimlerinde ödeme kabul edeceklerini söyledi. Seçimlere müdahale için 6 ila 15 milyon avro arasında ücret alacağını söyledi.