Lützerath'da binlerce çevrecinin eylemi sürüyor Lützerath'da binlerce çevrecinin eylemi sürüyor

BERLİN POLİSİ ÖRTBAS ETMEYE KALKTI

5 Şubat tarihinde 17 yaşındaki Dilan S, 6 kişinin saldırısına uğradı ve hastanelik oluncaya kadar dövüldü. Berlin Polisi saldırganların ifadesini aldı ve 'Maske tartışması' olaral basına basına duyurdu. Bu açıklamadan önce Polis ne Dilan'ın resmi ifadesini aldı, ne de hem tramvay, hem de istasyondaki kameraların kayıtlarına bakma gereği duydu. Olay ertesi gün neredeyse tüm Alman basın kuruluşlarında, maske tartışması olarak haber edildi, hatta neredeyse maske takmadığı için Dilan dövülmeyi bile hak etti, onlarca gazete hep bir ağızdan benzer manşetlerı attı; 'Maske tartışması' ma olayların akışını değiştiren yine olayların mağduru Dilan oldu. Instagram hesabından olayların iç yüzünü anlatan Dilan, olaylar esnasında maske taktığını, kendisinin annesi ile Almanca dışında bir dilde konuştuğu için saldırıya uğradığını açıkladı. Dilan'ın sosyal medyadan yaptığı açıklama ses getirince Berlin Polisi önceki açıklamasını geri çekerek olayın ırkçılık boyutunun olduğunu kabul etmek zoruında kaldı, hem de Dilan'ın olaylar esnasında yüzünde maske olduğunu itiraf ederek ancak tüm bu ırkçı saldırıya rağmen saldırganlar ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLADI

İnstagram hesabından yayınladığı video ile Alman basınında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Dilan S, olay günü Greifswalder Strasse'ye gitmek için Hufelandstrasse'den M4 hattındaki tramvaya bindiğini, bu esnada annesine telefon ettiğini ve konuşmaya başladıklarını söyleyerek, ''Dün yabancı olduğum için saldırıya uğradım.'' diye konuştu. Konuşmakta güçlük çeken ve zaman zaman gözleri dolan Dilan, ''Bir istasyon sonra alkollü iki kadın ve bir erkek tramvaya bindi, sonra içlerinden biri bana 'Defol git a..cık!' dedi. Bende arkamı dönüp 'Ney, ne dedin? Neden defolacakmışım? Ben ne yaptım?' dedim, bana 'Sen yabancısın!' diyerek ırkçı hakaretler ettiler. O sırada annem telefondaydı. Durmadan bana hakaret ettiler, defolmam gerektiğini hatta koluyla yolu göstererek en uzaklara defolmamı söylediler. Ben onlara burada doğduğumu, Alman kimliğimin olduğunu ancak Alman kimliğim olmasa bile, burada doğmasam bile hepimizin insan olduğunu söyledim. Şunu da söylemem gerekiyor ki yüzümde maske vardı ama bu üç kişinin yüzlerinde yada yüzlerinin altında maske yoktu, maskesiz olarak tramvaya binmişlerdi. Onları önce maskelerini takmaları, sonra benimle konuşmaları için uyardım. O sırada o adam bana doğru geldi ve bana çok yaklaştı, bende kendisini geri ittim, bana 'Farecik kendine güven, beni tekrar itikle, bir tane (Yumruk) alacaksın' dedi.'' ifadelerini kullanan Dilan S, tramvaydan indikten sonra yaşanan dehşet verici anları da anlattı.

6 KİŞİ 1 ÇOCUĞA SALDIRDI

Tramvaydan indikten sonra bir anda etrafının çevrildiğini, uzaklaşmak istediğinde ayağına çelme takıldığını söyleyen ırkçılık mağduru Dilan, ''Başka bir kadın, onu daha önce görmemiştim biryerlerden geldi ve bana 'Pis kaltak, pis or..spu, maskeni tak!' dedi ama biz dışardaydık, etrafta birçok insan vardı ama benden başka kimsede maske yoktu. Bende onlara, 'Ben maske takmak zorundayım ama sizler maskesiz dolaşabilirsiniz, öyle mi?' dedim. Ben öyle söyleyince bu kadın direk bana doğru geldi, yüzümü tuttu, yüzümü avuçladı, o sırada benim dudağım çizildi, maskemi yüzüme oturtmaya çalıştı ama tam tersi oldu ve maskem koptu ve yere düştü. Sonra benimle saygısızca konuşan ve beni provake eden aynı kadın bana 'Çeneni kapa, onun doğum günü' dedi, bende 'Beni kimin doğum günü olduğu ilgilendirmez, benden ne istiyorsunuz, probleminiz ne?' diye sordum. Arkamı döner dönmez 2 metre boyunda, şu anda biliyorum 51 yaşında adam önümde durdu, bana baktı ve parmağıyla bana, 'Benim kim olduğumu bilmiyorsun, benim ülkemde ne dediğine dikkat et' dedi. O sırada öbür adamı farkettim, boyu benim kadardı ama 40 yaşlarındaydı ve bana, 'Çeneni kapa o..spu!' dedi. beni itiklediler, hakaret ettiler. O sırada telefonda annemin ağlama seslerini farkettim, O an telefonum aklıma geldi ve o anları kaydetmek için hemen açtım ve kaydetmeye başladım, bu sırada yüzümü tutan o kadın bana saldırdı, vurdu, itikledi ve saçlarımı çekti. O karışıklıkta telefonum düştü ve kapandı.'' ifadelerini kullandı.

HASTANELİK OLANA KADAR

Herşeyin çok hızlı geliştiğini ve içlerindeki erkek şahıslardan birinin sol, diğerinin sağ kolunu tuttuğunu söyleyen Dilan, bir yandan gözyaşlarına hakim olmaya çalışırken, bir yandan da ırkçı saldırıyı şu sözlerle anlattı, ''Diğer kadınlar kafama vurdu, ayağıma tekme attı, öbür erkek şahıs da geldi ve karnıma vurdu. Kafama defalarca vurdular, benim yere düşmemi ve yüzüme vurmayı istediklerini farkettim. O sırada hepsi bana 'Pis yabancı' diye hakaret etmeye ve nereden geliyorsam oraya geri dönmem gerektiğini söylemeye devam ediyorlardı. O sırada ben 'İmdat' diye yardım istemeye devam ediyordum ama şunu da söylemeliyim ki o sırada tren istasyonu doluydu, hem benim bulunduğum istasyon kısmında, hem öbür istasyon kısmında çok insan vardı. Çığlık attım ve sordum 'Neden bana kimse yardım etmiyor?' Yalvardım çevrediklere, 'Neden yardım etmiyorsunuz?' diye bağırdım ama kimse yardıma gelmedi. O günden sonra her gözlerimi kapadığımda çevredeki insanları görüyorum. Orada bir adam vardı, hemen önümde duruyordu, ağzında sigara gülüyordu, eğleniyordu, gözlerinde nefret vardı, bana karşı kahkaha atıyordu. Diğerleri ise bana yardıma gelmediler. Ben yardım istediğim sırada, kadınlar yine bana saldırmak istediler ama gruptaki diğer erkekler 'Bu kadar yeterli!' diyere onları geri çektiler, bende tekrar o anları videoya aldım. Tüm bu olay sonrası şok oldum çünkü; Evet, kimse bana yardım etmiyor, kendi kendime sordum 'Neden kimse bana yardım etmiyor, Şok olmuştum, olanlara inanamıyordum.'' dedi. Sonrasında ambulansın geldiğini ve iki gündür hastahanede olduğunu söyleyen Dilan S, ''Beyin sarsıntısı, mide travması, vücudunda morluklar ve ezikler, ayrıca hem vücut hem de psikolojik olarak bittim.'' dedi. Konuşmasına güçlükle devam eden Dilan, ''Şunu anlayamıyorum, sene 2022'de bile böyle insanlar bu gezegende var olmaya devam edebiliyor. Ve şunu anlamıyorum, Polis ve medya neden gerçeği yazmıyor? Neden gerçeğe takla attırıyor.?'' dedi.

Dilan'ın açıklaması ve video görüntüleri;

https://www.instagram.com/tv/CZuKncWgVIm/?utm_medium=copy_link

Avrupa Postası / Hakan ARSLAN