Kürt müzisyen Şivan'dan Aynur'a 'Keça Kurdan' yasağı Kürt müzisyen Şivan'dan Aynur'a 'Keça Kurdan' yasağı

Fransız belgeselci Nicols Philibert'in filmi, Paris'in ortasında Seine nehri üzerinde yüzen bir gündüz kliniğinde, psikiyatrik hastalıkları olan insanların tedavi süreçlerini irdeliyor.

1990’lı yıllardan bu yana belgesel filmler çeken Nicols Philibert, daha önce de ruhsal sorunları olan kişilerle bağlantılı yapımlara imza atmıştı. Ünlü Amerikalı oyuncu Kristen Stewart’ın başkanlığını üstlendiği ana yarışma bölümünün jürisi, festivalin en önemli ikinci ödülü olan Jüri Büyük Ödülü’nü ise Yella, Barbara ve Phönix adlı filmeri Türkiye’de de sinemaseverlerle buluşan Alman yönetmen Christian Pätzold’un yeni çalışması "Roter Himmel" (Kızıl gök) filmine verdi.

Film, Baltık Denizi kıyısındaki bir tatil evinde sıcak ve kurak bir yaz boyunca dört gence odaklanıyor. Jüri Özel Ödülü’nü Portekizli yönetmen Joao Canijo, eski bir oteli işleten üç kuşak kadının hikayelerini anlatan "Mal viver" (Zor yaşam) adlı filmiyle kazanırken Gümüş Ayı En İyi Yönetmen ödülünü ise Fransız Philippe Garrel, dijital çağda giderek yok olan bir gelenek kukla tiyatrosu sahibi bir ailenin direnişini işlediği, "The Grand Chariot" (Büyük Chariot) adlı filmiyle kazandı.

"Berlin Okulu" olarak anılan yeni Alman sineması akımının ilk kuşak temsilcilerinden Angela Schanelec, Yunan miti Ödipus’un, yeniden anlatımı olan filmi "Musik" (Müzik) ile En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı. Festivalin en iyi oyuncusu için verilen Gümüş Ayı’yı ise "Disco Boy" adlı yapımdaki rolüyle, Helene Louvart aldı.