Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un sistem değişikliğinin ardından 13 ay toplanmayan Basın Kartı Komisyonu’nu yandaş üyelerden oluşturduğu ortaya çıktı.

İki üyesi Cumhurbaşkanlığı’ndan oluşan komisyonun 3 üyesi ATV, Star ve Daily Sabah gazetelerinden, iki üyesi ise Anadolu Ajansı ve TRT’den. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve gazeteci cemiyetleri yok. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Saray’a bağlanan basın kartı komisyonunun oluşumu tartışma yarattı. Aralık 2018’de değiştirilen yönetmelikle Basın Kartı Komisyonu üyelerini belirleme yetkisinin sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verilmesinin ardından komisyonun sadece iktidara yakın kuruluşlardan oluşturulması dikkat çekti. İletişim Başkanlığı’nın sarı basın kartlarını "turkuvaz" olarak değiştirmesinin ardından gazetecilerin akreditasyon için kullandığı kartı veren komisyonun da "turkuvaz"ağırlıklı olduğu ortaya çıktı. Komisyonun “gizli” toplantısını TBMM gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yüzlerce gazetecinin 13 ay basın kartı için beklediği komisyonun duyurusu bile yapılmadan toplanmasının arkasındaki gerçekleri açıkladı. 

"TURKUVAZ" KOMİSYON

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, Çakırözer, “Yeni komisyonun 9 üyesinden ikisi Cumhurbaşkanlığı’ndan, bunlardan İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı gazetecileri fişleyen raporu ile bilinen SETA’nın araştırmacı kadrosunda bulunmuş. Komisyonun 3 üyesi ATV, Star ve Daily Sabah gazetelerinden. İki üyesi ise Anadolu Ajansı ve TRT’den. Basın meslek örgütlerinden seçilenler aynı zamanda Anadolu Ajansı ve Daily Sabah gazetesi yöneticileri. İletişim Başkanlığı akreditasyon ayıbını basın kartı komisyonunda da sürdürüyor. Basın kartı zaten artık sarı değil turkuaz. Turkuvaz Medya grubunun ağırlığı ile Basın Kartı Komisyonu da artık ‘turkuvaz” dedi.

Çakırözer, “Toplantı tam bir gizlilik içinde yapıldı. Geçmiş yıllarda basın kartı komisyonunun toplanacağı duyurulurdu. Komisyonun sonuçları açıklanırdı. Ama yeni komisyonun hem oluşumuna hem de temmuz ayı toplantısının sonuçlarına dair bilgilendirme sadece basın kartı başvurusu sahipleri ile sınırlandırıldı. Bu kadar kalın bir sır perdesi içinde komisyonun üyeleri de merak konusuydu” diye konuştu. Çakırözer, Basın Kartı Komisyonu’nun eski yapısında 15 üyenin bulunduğunu, 3’ünün Türkiye Gazeteciler Sendikası, 2’sinin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, ikisinin ise Ankara ve İzmir Gazeteciler cemiyetleri tarafından belirlendiğini ifade etti.

YENİ BASIN KARTI KOMİSYONU'NUN ÜYELERİ ŞÖYLE:

1. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı

2. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Danışmanı Mücahit Eker

3. Sürekli Basın Kartı sahiplerini temsilen ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı 

4. Basın Kartı sahiplerini temsilen Star Gazetesi yazarı Halime Kökce

5. Basın Kartı sahiplerini temsilen TRT Haber Koordinatörü Yahya Bostan (Sabah gazetesinin eski Ankara Haber Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü) 

6. Medya İş Sendikası’nı temsilen Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı Hasan Arslan

7. Medya Derneği’ni temsilen Daliy Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Zahid Altay 

8. Televizyon Yayıncıları Derneği’ni temsilen Doğuş Yayın Grubu Ankara Temsilcisi Murat Baran Şevişoğlu 

9. Anadolu Yayıncıları Derneği Başkanı Sinan Burhan (Altındağ Belediye Meclis AKP’li üyesi, 24 Haziran seçimleri AKP’den milletvekili aday adayı)