Ganime GÜLMEZ ALMANYA

Koronavirüs salgını nedeniyle en fazla 250 kişinin katılmasına izin verilen yürüyüşlere yaklaşık olarak; Berlin’de 1200, Stuttgart’ta 800, München’de 600, Frankfurt’ta 1500, Düsseldorf’ta 400 ve Hamburg'da 200 kişi katıldı. Bazı şehirlerde yürüyüş yapılmadan standlar açıldı.

Bu protesto yürüyüşlerinde yapılan konuşmalarda şunlar belirtildi: “Almanya’nın 2015 yılında 35 milyar Euro olan askeri harcamaları, 2021 yılında 53 milyar Euro’ya ulaşmıştır. Atom silahlarına ayrılan ödenekler artırılmıştır. Pandemi sürecinde de; eğitim-sağlık ve barınma-beslenme olarak belirlenen, insanın yaşaması için gereken en temel ihtiyaçlar noktasında dahi, sadece geri kalmış ülkelerde değil, Almanya’da da derin buhranlar yaşanmaktadır. Devlet bu ihtiyaçları ‘bütçe yetersizliği’ gerekçesiyle yeterince karşılayamazken; ya da göçmenler, ülkeler arasında belirlenen sınırlarda, insan muamelesi görmedikleri koşullarda açlığa-ölüme terkedilirken, bu bütçenin silah endüstrisine akışı arttıkça artmaktadır.... ”

Pandemi dönemi hesaplanarak, internet ortamında, çevirimiçi merkezi bir etkinlik de düzenlendi. Ve bu ortamda da; silahsızlanma ve emperyalist savaşlara son verilmesi çağrıları yapıldı.