Hamburg: “Alster’den Elbe'ye – Şehrimizi Tanıyalım” turu Hamburg: “Alster’den Elbe'ye – Şehrimizi Tanıyalım” turu

20 Ocak tarihinde Hamburg'da Laeiszhalle'de, 21 Ocak tarihinde de Hannover'de Pavillon Kültür Merkezi'nde konser verecek olan Aynur Doğan ve Kinan Azmeh, caz ile birlikte Arap ve Doğu müziği kültürlerini buluşturmayı hedefliyor. 

Kinan Azmeh kimdir? 

Şam'da doğan Kinan Azmeh, 5 yaşındayken keman çalmaya başladı ve 6 yaşlarında klarnete geçti. Enstrüman kullanabilmeye başladığında çaldığı şeyden etkilendiğini anlatan sanatçı üniversitede çift ana dal, müzik ve elektrik mühendisliği okudu. Yüksek lisans ve doktorasını New York'ta yaptı.

Kinan Azmeh, son yıllarda özellikle savaşla tanınan Suriye'nin, dünya çapında başarılı sanatçılarla anıldığına dikkati çekerek, "2011'de ABD'de nispeten küçük bir kasabada müzik yaparken birçok kişinin Suriye'nin nerede olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Hatta komik ama Sibirya olduğunu düşünen bazı insanlar vardı. Her zaman ülkemi tanıtmak zorunda kalıyordum. 2011'den sonra ise bence insanlar, Suriye'nin haritada nerede olduğunu öğrendi ama Suriye'de ne olduğu, savaşın şu anki durumu gibi konularda çok net bir fikirleri yok." ifadelerini kullandı.

İstanbul Müzik Festivali'nde de yer alan Kinan Azmeh şehirlerin sadece manzaralardan ibaret olmadığını savunuyor. 

Aynur Doğan kimdir?

Kürtçe müziğin uluslararası alanda önemli temsilcilerinden Aynur, yıllar içerisinde world müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi. YO-YO MA and Silk Road Ensemble, Riccardo Muti, Kayhan Kalhor, Javier Limon, Kinan Azmeh, NDR BigBand, Morgenland All Star Band, Quatour Voce, Nederlands Blazers Ensemble gibi ünlü müzisyenlerle ortak projelerde ve ses getiren uluslararası sinema filmlerinde yer aldı. 

Songlines, fRoots, The London Times, Sons gibi dünyaca ünlü dergilere kapak konusu olan sanatçıya The Guardian, El Pais, FAZ gibi önemli gazeteler de geniş yer verdi. Aynur, Avrupa’nın birçok televizyon ve radyo programının konuğu olmasının yanı sıra albümleriyle Kürt müziği alanında “en çok satan albümler “arasına girmeyi başardı. Dünyaca ünlü New York’taki Carnegie Hall sahnesinin yanı sıra Avrupa’nın en önemli Filarmoni ve Opera sahnelerinden davet alan sanatçı, dünyaca ünlü La Scala ve Chicago Filarmoni Orkestrasi Müzik direktörü Maestro Riccardo Muti ile Kardeşlik Yolları projesinin açılısını yaptı.

Sanatçı, Amerika’nın prestijli müzik okulu olan Berklee Müzik Okulu Akdeniz Enstitüsü tarafından 2017 yılının Akdeniz Müziği Ustası Ödülüne layık görüldü. Bu ödül “Mücadele Eden Akdeniz Kadınları” kategorisinde, 16 Mart 2017 tarihinde Berklee Performance Center’da yapılan törenle kendisine takdim edildi.

İlk konser İstanbul'da

Türkiye’yi gururlandıran bir başka ödül de 2021 yılında Womex’ten geldi. Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 yılı sanatçı ödülünü  Aynur’a verdi.

Womex, bu ödülü Kürt ve Alevi kültürünün korunmasına yönelik çalışmaları ve sanatıyla gösterdiği duruş ile sanatçılara örnek teşkil etmesi nedeniyle Aynur’a verdiğini açıkladı.

Yo-Yo Ma Aynur’u şöyle anlatmıştı: “Aynur’un sesini duymak insanın neşesi ile acılarının her katmanının tek bir sese dönüşmesi anlamına gelir. Onun sesi ruhumuzun en derinlerine ve gözyaşlarımızdan kalbimize akarken bir anda bizi tek bir şeyde birleştirir. Unutulmayacak bir ses.”

SÜHEYLA KAPLAN