Yaklaşık iki saat süren konserde Aynur Doğan ve Kinah Azmeh performanslarıyla Alman orkestrasını ve izleyicileri büyüledi. Dakikalarca alkışlanan sanatçılar böylelikle müziğin evrensel bir dil olduğunu da bir kez daha  kanıtlamış oldu. 

Türkiye'de AKP iktidarının yoğun baskısı altındaki sanatçıların özellikle Kürtçe ezgiler seslendirdiği için sahne yerine cezaevlerine gönderildiği bir süreçte Aynur'un Hamburg'un sembolü haline gelen dünyaca ünlü konser salonu Elbphilharmonie'ye bağlı Laeiszhalle salonunda farklı millet, kültürlerden seyircileri buluşup, kaynaştırması önemli bir mesajdı.

Çoğunluğu Alman izleyicilerden olusan konser sonunda Aynur Doğan, yoğun istek üzerine sevilen „Ay Dîlberê„ türküsünü seslendirdi. Aynur, dakikalarca ayakta alkışlandı. İki sanatçı bu akşam saat 20:00’de de Hannover'de sahne alacak. 

Aynur Doğan kimdir?

Kürtçe müziğin uluslararası alanda önemli temsilcilerinden Aynur, yıllar içerisinde world müziğin en önemli isimlerinden biri haline geldi. YO-YO MA and Silk Road Ensemble, Riccardo Muti, Kayhan Kalhor, Javier Limon, Kinan Azmeh, NDR BigBand, Morgenland All Star Band, Quatour Voce, Nederlands Blazers Ensemble gibi ünlü müzisyenlerle ortak projelerde ve ses getiren uluslararası sinema filmlerinde yer aldı. 

Uluslararası Dünya Müzik Fuarı Womex, 2021 yılı sanatçı ödülünü  Aynur’a verdi. Womex, bu ödülü Kürt ve Alevi kültürünün korunmasına yönelik çalışmaları ve sanatıyla gösterdiği duruş ile sanatçılara örnek teşkil etmesi nedeniyle Aynur’a verdiğini açıkladı.

Frankfurt'ta Karayel'den tek kişilik komedi: "Erkek Aklı" Frankfurt'ta Karayel'den tek kişilik komedi: "Erkek Aklı"

Kinan Azmeh kimdir? 

Şam'da doğan Kinan Azmeh, 5 yaşındayken keman çalmaya başladı ve 6 yaşlarında klarnete geçti. Enstrüman kullanabilmeye başladığında çaldığı şeyden etkilendiğini anlatan sanatçı üniversitede çift ana dal, müzik ve elektrik mühendisliği okudu. Yüksek lisans ve doktorasını New York'ta yaptı.

Süheyla Kaplan / Hamburg