İftara, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft, Federal Mülteciler, Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz ile Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker de katıldı. Federal Parlamentodaki “Ermeni Soykırımı Yasasına” “Evet” oyu veren Türkiye kökenli milletvekillerine yönelik tehditlerden ötürü iftarda sıkı güvenlik önlemleri alındı. DİTİB Merkez Camisi etrafında çok sayıda polis beklerken içeride de sivil polisler görev yaptı.

“Bu durum sağ popülistlerin işine yarar”

Federal Mülteciler, Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz konuşmasında camideki bir iftara güvenlik önlemleri altında gelebilmesini eleştirdi. Özoğuz, “İftara güvenlik önlemleri altında geliyorum. Bu, esasen anlaşılmaz bir durum. En kısa zamanda normal duruma gelebilmemizi ümit ediyorum. Prof. Dr. Aşıkoğlu bunun için en doğru cümleyi buldu. Bölünmemeli ve birbirimize yakın olmalıyız.” dedi. 

Türkiye kökenli milletvekillerine yönelik nefret söylemleri ve tehditlerin korku verici düzeyde olduğunu ifade eden Aydan Özoğuz, bu durumun Almanya'da sağ popülistlerin işine yaradığını dile getirdi. Bakan Özoğuz şunları söyledi: “Sağ popülistler keyifle ellerini ovuşturarak her yerde, 'bakın bunlar fikir özgürlüğünü benimsemiyorlar, Almanya'ya uygun değiller' diyecekler.” 

Konuşmasında “Biz daha dün tanışmadık” diyen Federal Mülteciler, Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, “Müslümanların bu toplumda hak ettikleri yeri bulabilmeleri için yıllardır birlikte ve el ele mücadele ettik” ifadelerini kullandı. Özoğuz DİTİB Merkez Camisi'nin inşası sırasında cami karşıtı aşırı sağcı Pro-Köln grubuna karşı verdikleri mücadeleyi anlattı.

“Komşu, dost, arkadaş olduk”

KRV Başbakanı Hannelore Kraft ise, DİTİB'in “Gelin gönüller yapalım! Bu Ramazan ve her zaman” sloganını anlamlı bulduğunu belirterek, birlikte yaşam, barış ve özgürlüklerin önemine değindi. Başbakan Kraft, “Bizim Müslüman vatandaşlarımız çoktan komşumuz, arkadaşımız, dostumuz oldu. Hepiniz Kuzey Ren Vestfalyalı olduğunuz için mutluluk duyuyorum. Almanya'da 4 milyon Müslüman yaşıyor, bunun ise 1,4 milyonu bizim eyaletimizde. Hepsinin inançlarını yaşama özgürlükleri temel yasanın garantisi altındadır” dedi. 

Milletvekillerine yönelik tehditlere de değinen Hannelore Kraft, “Seviyeli eleştiriler demokrasinin bir parçasıdır. Ancak tehdit ve düşmanlıklar sadece ona muhatap olan milletvekillerini değil bizim demokrasimizi hedef almaktadır” diye konuştu.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu da konuşmasında, Ramazan aylarında insanlar arasındaki yardım ve empati duygularının arttığını ve küslerin barıştığı anlattı. Bu Ramazanda “Gelin gönüller yapalım! Bu Ramazan ve her zaman” cümlesini parola olarak seçtiklerini ifade etti. Genel Başkan Aşıkoğlu, tehdit, şiddet ve düşmanlıklara karşı olduklarını da vurguladı. 

İftarda Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker de bir konuşma yaptı.