Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar

Avusturya'da hükümet, Covid- 19 önlemlerini sıklaştırmaya başlıyor.

Covid-19 aşılarını zorunlu hale getirmeye yönelik planlar yapan hükümet, 14 yaş ve üzeri kişilerin aşı olmayı erteledikleri ve yılda 2 bin 400 Euro'ya kadar para cezası ödemelerini içeren yeni düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Para cezasının yılda ek ücretlerle birlikte 3.600 euroya kadar yükseleceği belirtildi.

Sağlık Bakanı Wolfgang Mueckstein ile bir konferansa katılan ve açıklamalarda bulunan Anayasa Bakanı Karoline Edtstadler, “Aşılanmamış insanları cezalandırmak istemiyoruz. Onları kazanmak ve aşı olmaları için ikna etmek istiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Mueckstein, “Eğer durum böyle değilse, işlemler başlatılacak ve devam etmesi durumunda 3 bin 600 Euro'ya kadar ceza verilecek. Alternatif olarak, yetkililer son aşı tarihinden hemen sonraki daha kısa işlemlerde de para cezası uygulama seçeneğine sahipler. Burada para cezası miktarı her üç ayda 600 Euro“ ifadelerini kullanarak, bu cezaların ödenmemesi durumunda ise düzenli işlemlerin devreye gireceğini söyledi.

Hamile kadınlar ve sağlık durumu nedeniyle aşı olmaması gereken kişiler, aşı zorunluluğundan muaf tutulacak. 

Kararın, meclis tarafından onaylanmasının ardından Şubat 2022 ve Ocak 2024 tarihleri arasında uygulanması bekleniyor. İki muhalefet partisinin de desteklediği yeni düzenlemenin meclisten kolayca geçebileceği düşünülüyor.