Üç Büyükşehir Belediye Başkanı'nın görevlerinden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atanmasına Avrupa'da 35 kurum, dernek ve çatı kuruluşundan sert tepki geldi.

İşte "Kayyum saldırısını birleşik mücadelemizle püskürteceğiz!" başlıklı o açıklama:

Faşist Türk Devleti, halk iradesini gasp etmeye devam ediyor. Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri 19 Ağustos’ta tekrar kayyum darbesiyle işgal edildi. Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden alınarak yerine yeniden sömürge valileri atandı.

Kürdistan’da halkımız devletin tüm baskı, şiddet gözdağı ve tehditlerine rağmen, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kayyum politikasını paçavraya çevirerek, gasp edilen belediyeleri geri almıştı. Kürt halkı, Erdoğan'ın HDP’nin belediyeleri kazanması durumunda tekrar kayyum atayacağı tehditlerine boyun eğmeyerek, 31 Mart’ta iradesini ortaya koymuştu.

Kayyum saldırısı, Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL sürecinde devreye konulan sömürgeci, faşist topyekûn savaşın bir parçası olarak devreye sokulmuştu. Eylül 2016'dan itibaren HDP'li 102 belediyeden, 93'üne kayyum atanarak, belediyeler gasp ve talan edilmişti. 31 Mart’ta halkın iradesiyle geri alınan belediyelerde yapılan incelemeler, kayyumların belediyeleri nasıl yağmaladığını ve halka hizmet etme koşullarını ortadan kaldırdığını göstermişti. Yeni kayyum saldırısı bu sömürgeci siyasetin devam ettiğini göstermektedir.

Kayyum saldırısının yapıldığı gün 29 ilde aralarında HDP yöneticisi, aktivisti ve belediye meclis üyesinin de olduğu yaklaşık 450 kişi gözaltına alınarak, kayyum darbesine karşı gelişecek eylemler önlenmeye çalışıldı.

2015’ten bu yana faşizmin başta Kürt halkımız olmak üzere, Süryaniler, Araplar, Ermeniler, Rum Pontuslular, Aleviler ve Türkiye’de devrimci, ilerici, faşizme biat etmeyen herkese uyguladığı kirli savaş politikasının bir parçası olan bu saldırılar, özgürlük ve demokrasi isteyen herkese yapılmıştır. Bu saldırıların bir boyutu da Rojava’ya yönelik işgal tehditlerinin doruğa çıktığı, sınıra askeri yığınağın yapıldığı bir sürece denk gelmesidir.

Avrupa’da mücadele yürüten demokratik kurumlar olarak, faşist AKP/Erdoğan diktatörlüğünün bütün halklarımıza, Kürt halkımızın demokratik iradesine karşı yapılan bu saldırıyı kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi belirtiyor ve şiddetle protesto ediyoruz. Seçilmiş belediye başkanlarının derhal görevlerine iade edilmelerini istiyoruz.

Kayyum darbesini püskürtmek ve AKP/MHP savaş koalisyonunu tarihin çöplüğüne göndermek için Türkiye ve Kürdistan’da yürütülen mücadeleyi Avrupa’da birleşik bir duruş ve pratikle güçlendireceğimizi belirtiyoruz.

Erdoğan diktatörlüğüne askeri, siyasi ve ekonomik her türlü desteği sunan, onun suçlarına ortak olan Avrupa devletlerini bir kez daha kınıyoruz.

Göçmen ve yerli tüm demokrasi güçlerini faşist AKP/Erdoğan diktatörlüğünün Mezopotamya ve Anadolu halklarına karşı estirdiği terörü ve belediyeleri gasp etme saldırısına karşı Avrupa’nın her alanında kitlesel olarak sokağa çıkmaya ve protesto etmeye çağırıyoruz.

20.08.2019

İmzacı kurumlar:

 1. KCDK-E (Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi)

 2. Avrupa ve İskandinavya Asuri Süryani Ortodox Kilisesi Temsilciliği

 3. AvEG-KON (Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu)

 4. TJK-E (Avrupa Kürdistan Kadın Hareketi)

 5. ESU (Avrupa Süryaniler Birliği)

 6. PIK ( Kürdistan İslam Partisi)

 7. NOR-ZARTONK Avrupa (Ermeni Örgütü)

 8. ATIK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)

 9. Avrupa Karadenizliler İnisiyatifi

 10. ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu)

 11. Devrimci Parti - Avrupa

 12. Yeni Kadın Hareketi)

 13. NAV-YEK (Avrupa Ezidi Dernekler Federasyonu) 

 14. Yeşil Sol Parti. Avrupa

 15. KKP (Kürdistan Komünist Partisi)

 16. MSD (Şengal Diaspora Meclisi)

 17. CIK (Ciwaka Islamiya Kurdistan)

 18. SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği)

 19. Yaşanacak Dünya

 20. FIDEF (Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu)

 21. FEDA (Demokratik Alevi Federasyonu)

 22. ASM (Avrupa Sürgünler Meclisi)

 23. Young Struggle

 24. Avrupa Koçgirililer Platformu

 25. Dersimi Yeniden İnşa Kongresi

 26. BAF (Avrupa Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Avrupa Barış Formu)

 27. Mezopotamya Halk Kongresi (Asuri Süryani)

 28. MDDK (Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi )

 29. Almanya Alternatif Derneği

 30. Mezopotamya Özgürlük Partisi (Asuri Partisi)

 31. Mezopotamya Dayanışma Derneği

 32. Mezopotamya Kultur Centrum

 33. Kurdische Gemeinde zu Berlin-Brandenburg e.V.

 34. Mala Gele Kurdistan e.V.

 35. Kurdische Gemeinde Stuttgart e.V