ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP), Sedat Peker’in Türkiye'de başta devlet yetkilileri olmak üzere belli kesimlere yönelik iddialarının bulunduğu videoların YouTube'da 75 milyondan fazla görüntülendiğini belirtti.

Ajansın haberinde, Peker'in iddiaları ve itiraflarına kapsamlı bir şekilde yer verildi. Haberde "Kaçak bir Türk mafya babası tarafından yayınlanan ve Türk hükümetinin yasadışı faaliyetlerde bulunduğu iddialarını içeren bir dizi videonun YouTube'da 75 milyondan fazla izleyiciye ulaştığı" kaydedildi.

'Uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayeti örtbas etmekten, İslami militanlara silah transferine kadar hüküm giymiş bir suç örgütü liderinin' yayınladığı videolar ile "Türk milletini etkisi altına aldığı" belirtilen haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidar partisi üyelerini suçlayan açıklamalarının onu beklenmedik bir şekilde sosyal medya fenomenine dönüştürdüğü savunuldu.

The Guardian yazdı: Muhalif seçmen sandığa gitmedi The Guardian yazdı: Muhalif seçmen sandığa gitmedi

Videoların ayrıca iktidar partisi içindeki rakip gruplar arasındaki iddia edilen anlaşmazlıkları ortaya çıkardığı ve Erdoğan'ın ekonomik gerileme ve korona virüsü pandemisi ile mücadele ederken yaşadığı sıkıntıları artırdığına dikkat çekildi.

"Bir zamanlar Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'ni açık bir şekilde destekleyen 49 yaşındaki kaçak mafya babası Sedat Peker, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentindeki üssünden skandal yaratan ancak henüz kanıtlanmamış olan yaklaşık 90 dakikalık uzun videolar yayınlıyor. Siyasi figürlerle hesaplaşmak isteyen Peker, birtakım iddialarda bulunuyor" denilen yazıda, şu ifadeler kullanıldı:

"Peker'in haftalık YouTube videolarının 75 milyondan fazla kez izlenmesi ayrı bir kargaşaya neden oldu. 

Devletin içindeki yolsuzluklara ilişkin endişeleri artıran videolar, yetkilileri harekete geçirdi. Ayrıca, iktidar partisi içindeki rakip gruplar arasındaki iddia edilen anlaşmazlıkları ortaya çıkarılması ile ekonomik gerileme ve koronavirüs pandemisi ile mücadele eden Erdoğan'ın sıkıntılarına yenileri eklenmiş oldu."

Peker'in videolarını Türkiye'de izleyen milyonlar arasından biri olan Gülistan Ataş, AP'ye verdiği demeçte  “Her hafta izlediğim diziler kategorisine (Peker'in videolarını) ekledim. Yeni videoları bir dizi bölümü gibi heyecanla bekliyorum. Her hafta Pazar günü kalkınca kahvaltımızı hazırlıyor ve kahvaltı ile birlikte izliyoruz” dedi.