Avustralya Açık'ta oynamak için aşı zorunluluğunu yerine getirmeyen, buna rağmen 'tıbbi muafiyet izni' ile turnuvaya katılacağını duyuran şampiyon tenisçi Novak Djokovic'ın vizesi Melbourne Havaalanı'nda iptal edildi.

Resmi yetkililer tarafından aşı muafiyet izni için yeterli kanıtı sağlayamadığı açıklanan dünyanın 1 numaralı erkek tenisçisinin Melbourne'de tutulduğu karantina oteli çevresinde ayrımcılık karşıtı protestolar devam ediyor. Djokovic'in avukatları vize iptalinin reddi ve Avustralya'da kalma izni verilmesi için federal mahkemeye başvurdu.

Euro 2024: İspanya, Hırvatistan'a karşı sahadan galip ayrıldı Euro 2024: İspanya, Hırvatistan'a karşı sahadan galip ayrıldı

Vucic: Sırbistan Novak'ın yanında

Sırp tenisçiye destek veren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ise, Avustralya'yı Djokovic'e 'kötü muamele' yapmakla suçladı.

Sırp medyasına göre Avustralya'nın Belgrad Büyükelçisi'ne Djokovic'in derhal serbest bırakılması ve Avustralya Açık'ta yarışmasına izin verilmesi için uyarı veren Vucic, "Bütün Sırbistan Novak'ın yanında" açıklamasını yaptı. Sırbistan lideri, "Dünyanın en iyi tenisçisinin tacizine bir an önce son verilmesi için organlarımız her şeyi yapıyor" dedi.

Babasına göre oğlu Djokoviç 'Spartaküs'

Rus basınına konuşan Djokoviç'in babası Srdjan da oğlu ile ilgili şu şekilde konuştu: "Onu zindana atabilirler, zincire vurabilirler. Gerçek şu ki, o su gibidir ve su kendi yolunu çizer. Novak, yeni dünyanın adaletsizliğe, sömürgeciliğe ve ikiyüzlülüğe tahammülü olmayan Spartaküs'üdür."