İki sanığa da hapis cezası

Stuttgart Bölge Mahkemesi, Stuttgart-Stammheim'daki yüksek güvenlikli adliye binasında görülen davada sanık avukatlarının beraat talebini reddeden mahkeme heyeti, tehlikeli ve ciddi bedensel zarar ile huzurun ihlalinden suçlu bulduğu iki genç solcu sanığa hapis cezası verdi.

Direnişteki TIR şoförlerinden 30'u açlık grevine başladı Direnişteki TIR şoförlerinden 30'u açlık grevine başladı

16 Mayıs 2020 tarihinde Stuttgart Cannstatter Wasen'de Korona önlemlerine yönelik eylemde meydana gelen olayda, aşırı sağcı 3 'Zentrum Automobil' sendikacısını döven ve birinin komaya girmesine neden olan Antifa (anti-faşist) üyesi iki sanıktan biri beş yıl altı ay, diğer sanık ise dört yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Baden-Württemberg Eyaletinin CDU'lu İçişleri Bakanı Thomas Strobl, polis ve yargının suçları sistematik olarak araştırdığını söyleyerek, ''Siyasi görüşleri ne olursa olsun, hukuk suçluları sert bir şekilde cezalandırıyor. Şiddet asla bir siyasi çatışma aracı değildir.'' dedi.

Öte yandan davanın görüldüğü sırada adliye binasının yanında Antifa üyesi bir grup gösterici tarafından tutuklu sanıklarla dayanışma eylemi düzenlendi.

Gösteriden sonra bir açıklama yapan Politik Tutsaklar’la her türlü dayanışma faaliyetini sürdüren Rote Hilfe e. V. (Kızıl Yardım) Merkezi Yönetim Kurulu Sözcüsü Anja Sommerfeld, “Stuttgart Yüksek Bölge Mahkemesi aldığı bu kararla, antifaşistlere yönelik bu takibatın, ispatlı delillerin hukuki bir değerlendirmesiyle değil, her şekilde caydırıcılıkla alakalı olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koydu” dedi ve "Tamamen siyasi amaçlı olan bu tür yüksek hapis cezaları, anti-faşist hareketi sindirmeye ve aktivistlerin Naziler’e karşı kenetlenişini engellemeye yöneliktir. Benzer yöntemleri Saksonya ve diğer yerlerin yanı sıra, soruşturma makamlarının antifaşist yapıları bir 'suç örgütü' olarak kovuşturdukları ve Lina’nın mahkemesi sırasında, üç anfaşistin mahkeme önünde polisler tarafından sürüklendiği yerlerde de görüyoruz.” Sommerfeld sözlerini şöyle tamamladı: "Jo ve Dy ile dayanışma içindeyiz ve onların yanındayız. Tutuklu tüm antifaşistlerin ve diğer politik tutsakların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz."

Ganime GÜLMEZ