Fulya OMAÇ / İZMİR

 Çeşmealtı sakinlerince çok sevilen ve mahallenin neşesi olarak adlandırılan Asena lakaplı Sevim Doğan (56), kendisiyle 20 yıldır ilgilenen, koruyan ve sahip çıkan hayat arkadaşı Çeşmealtı’nın simge isimlerinden Korsan İbo lakaplı İbrahim Kıranyas’ın 10 gün önce vefat etmesiyle yalnız ve korumasız kalmıştı. Kendisiyle ilgilenemeyecek durumda olan Asena için bağlı olduğu Çeşmealtı Güvendik Mahallesi Muhtarı Gökhan Balıkçıoğlu devreye girdi ve Asena iki gün önce Çiğli Empati Bakım Merkezi görevlileri tarafından teslim alınarak yeni yaşam alanına götürüldü.

Haşim Ağırgöl sessizce sonsuzluğa uğurlandı Haşim Ağırgöl sessizce sonsuzluğa uğurlandı

Çiğli Empati Huzurevi görevlileri Asena’yı mahallenin muhtarı Gökhan Balıkçıoğlu’ndan teslim aldılar

YAŞAMINI DAHA İYİ BİR ORTAMDA SÜRDÜRECEK

Güvendik Mahallesi’nin Muhtarı Gökhan Balıkçıoğlu akli dengesi yerinde olmayan mahalle sakini Sevim hanımın, mağdur olmaması ve daha iyi imkanlarda yaşamını sürdürmesi için girişimlerde bulunduğunu belirterek, “Asena, ne yemeğiyle ne de giyimiyle ilgilenebilecek durum ve şuurda, değil. Kendi başına yaşayamaz ve kendisini koruyamazdı. Sevim Doğan sakinizin zihinsel engellilere özel, kurumsal özeni ev sıcaklığıyla birleştirip insan haysiyetine uygun bir yaşam sürmelerini amaçlayan Zihinsel Engelli Bakım Merkezi’ne yerleştirilmesi, bundan sonra yaşamını oradaki daha iyi bir ortamda ve emin ellerde devam ettirecek olmasından dolayı çok mutluyuz. Asena mahallemizde neşe kaynağımızdı. Buradan giderken tabi ki herkeste küçük bir burukluk oluştu. Ama böyle olması onun sağlığı ve güvenliği için daha iyi oldu. Eşinin vefat ettiğini bile anlamayıp, “İbo yatıyor, sesi de çıkmıyor’”, diyen, cenazesinde de “İbo tabuta bindi, hastaneye gitti, gelecek” yorumlarında bulunan Asena, huzurevine götürülürken de bana “İbo beni bekliyor di mi? Yanına gidiyorum di mi?” diye sorular sordu. Bu hali içimizi burkuyordu. Ama artık Asena için endişelenmemize gerek kalmadı, şimdi huzurevinde emin ellerde olacak olması içimizi rahatlattı” diye konuştu.

Mahalle sakinleri ise “Korsan İbo rahat uyu, emanetin Asena artık emin ellerde” ifadelerinde bulundular.

Çiğli Empati Bakım Merkezi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından merkezce hizmet alması istenen engellilerin yaşam standartlarını muhafaza ve gerektiğinde yükseltmek amacı ile faaliyet gösteren, etik ilkelere bağlı kalan uzman kadrosuyla, alanın en son bilgi ve teknolojisiyle bütünleştirerek 24 saat hizmet veren bir merkez..