Seçimlere katılım oranının yüzde 60,8 olduğu Aşağı Saksonya'daki eyalet seçimlerinde SPD oyların yüzde 33,4'ünü kazanarak birinci parti oldu. 2017 yılına göre SPD oylarında 3,9 puanlık bir düşüş yaşandı.

Eyalet hükümetinin eski ortağı olan CDU ise yüzde 28,1 (eksi 5,4 puan) ile ikinci sırada yer alıyor. 

"Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü "Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü

SEÇİMLERDE YEŞİLLER VE IRKÇI PARTİ AfD OYLARINI ARTIRDI

Oylarını sürpriz şekilde artıran Yeşiller yüzde 14,5 (artı 5,6), ırkçı parti AfD ise yüzde 11 (artı 4,8) ile seçimlerin kazanan partileri.

İlk sonuçlara göre FDP yüzde 4,8'le baraj altında (eksi 2.5) kalırken Sol Parti (Die Linke) ise 2,7 oy oranıyla eyalet parlamentosuna giremedi (eksi 2,0). 

Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı (SPD) Stephan Weil, ilk sonuçları partisi için açık bir seçim zaferi olarak görerek "Aşağı Saksonya eyalet parlamentosundaki en güçlü meclis grubuna sahibiz. Seçmenler SPD'ye hükümetin yetkisini verdi, başka kimseye değil." dedi. Hıristiyan Demokratlar Birliği'nin (CDU) aldığı yenilgi sonrası Aşağı Saksonya'daki lideri Bernd Althusmann ise görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İlk sonuçlara göre, Aşağı Saksonya Eyalet Parlamentosunda SPD'nin 57, CDU'nun 47, Yeşiller'in ise 24 sandalyeye sahip olacağı öngörülmekte. Irkçı parti AfD'nin ise 18 milletvekili olacak.