Üye sayısı düşüyor

Scientology (Sayentoloji) tarikatının 10 yıl önce Hamburg'da 650 üyesi bulunuyordu ama şu anda 300 üyeye düşmesi sıkı kuralları olan tarikatı hareke geçirdi.

Psikoloji tarikatı olan Scientology, yeni üyeler bulmak için faaliyetlerini yoğunlaştırıyor. Örgüt, farklı organizasyonlar yaparak asıl amacı ilk bakışta görünmeyen bir bilgi standı kurmak istiyor ve standta, uyuşturucudan kurtulma bilgileri paylaşmak istiyor. Scientology tarikatı, "Uyuşturucusuz bir dünya için" sloganı altında gerçek amacını gizleyerek, uyuşturucunun tehlikeleri hakkında bilgi vermek istiyor ama asıl hedefi tarikata üye toplamak.

“Uyuşturucuya hayır deyin”

Anayasası Koruma Dairesi özellikle benzer tezgahların Hamburg kentinde zaten hep olduğuna dikkat çekti.  Tarikatın taktik nedenlerden ötürü, "Uyuşturucuya hayır deyin" adı altında organizasyonlarla ortaya çıktığını belirtti. Anayasayı Koruma Teşkilatı Sözcüsü Marco Haase, "Scientology, uyuşturucu kullanımına karşı sosyal olarak kabul gören taahhüdü, sadece vatandaşlar ile değil aynı zamanda sosyal kurum ve kuruluşlarla ilişki kurmak için kullanıyor" dedi.  Haase, “Örgütün, demokrasimizin temel değerleriyle bağdaşmayan bir toplum modelini takip ettiği iyi bilinmektedir.” dedi.

Scientology (Sayentoloji) ayrıca sahte el ilanları kullanıyor

Hamburger Morgenpost gazetesinin haberine göre Haase, "Scientology imzalı uyuşturucu karşıtı broşürleri herhangi bir mağazada gören kişiler, anında işyeri sahibini bilgilendirmelidir. Bu tür bildiri ve broşürlerin anayasa karşıtı bir organizasyonun yayınları olduğunu bildirmelidir. Uyuşturucu karşıtı dolandırıcılık, yalnızca Scientology tarafından değil, aşırı sağcılar tarafından da kendi amaçları için kullanmaktadırlar” dedi,.

Emine SONUGÜR