Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın girişimiyle Hamburg Üniversitesi Rektörü Prof. Hauke Heekeren tarafından, 7-9 Nisan 2023 tarihleri arasında “Dünyamızı Geri İstiyoruz” (We want our World back!) isimli konferansın üniversiteye ait Audimax salonunda yapılması iptal edildi.

Anayasa Koruma Örgütü'nün uyarısı sonucu Hamburg Üniversiresi Rektörü Prof. Heeken tarafindan iptal edilen etkinlik için 1.300 katılımcı bekleniyordu. Üniversite Öğrenci Derneği AStA tarafindan 'siyasi sansür' şeklinde eleştirilen iptal kararına gerekçe olarak, Almanya'da 1993 yılından bu yana yasaklı olan PKK gösterildi. 2012, 2015 ve 2017 yllarında aynı üniversitenin başka kampüslerinde gerçekleşen "Kaitalist Modernite" başlıklı konferanların bu yıl PKK gerekçe gösterilerek iptal edilmesi, Kürt çevrelerinde yasak olarak değerlendirilirken, günlük çıkan sol görüşlü "Die Tageszeitung" gazetesinde de genişçe yer bularak eleştirildi.

Öte yandan Hamburg Üniversitesi Öğrenci Derneği (AStA) tarafından iptal kararını, siyasi bir sansür olarak eleştiren bir açıklamaya yüzden fazla bilim insanı, profesör ve akademisyenin imza atması dikkat çekti.

CHP Hamburg'dan dayanışma yemeği ve seçim değerlendirmesi CHP Hamburg'dan dayanışma yemeği ve seçim değerlendirmesi

Konuya yönelik bir basın bildirisi yayımlayan Üniversite Öğrenci Derneği (AStA), iptal kararıni üniverstedeki öğrenci komitesinin özerkliğine, fikir özgürlüğüne ve akademik özgürlüğe yapılan bir saldırı şeklinde eleştirdi. Açıklamada Hamburg Üniversitesi Rektörü Prof. Heekeren’e de bir de çağrı yapılarak iptal kararınının değiştirilmesini istendi.

Hamburg Eyalet Meclisi’nde grubu bulunan Sol Parti de benzer bir girişimde bulundu. Sol Parti’nin Grup Eş Başkanları Cansu Özdemir ve Sabine Boeddinghaus yasak kararının iptali için Hamburg Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Heekeren’e mektup gönderdi.

İptal kararı karşısında büyük kaygı duyduklarını ifade eden Özdemir ve Boeddinghaus, geniş katılımlı konferansın bilim dünyası açısından önemine dikkat çekerek Prof. Dr. Heekeren’e şu çağrıyı yaptı: “Konferansa çok kısa bir süre kala verdiğiniz karardan vazgeçmenizi ve bir çözüm yolunun bulunması için bizimle temasa geçmenizi talep ediyoruz.”