Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın CEO’su olduğu Turkuvaz medyaya ait Sabah gazetesinde bugün sabah dikkat çeken bir yazı yayımlandı.

Sabah gazetesinin Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu “İstanbul... Kürt kökenli seçmenler” başlıklı yazısında PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının yayımlanması gerektiğini söyledi.

Müderrisoğlu, "Ada'dan dönen avukatlarının, vakit geçirmeksizin güncel değerlendirmeleri paylaşması gerekiyor. Ki duyumlarımız, seçimde en azından ‘nötr kalınması’ çağrısına denk düşüyor" ifadelerini kullanmıştı.

SABAHKİ ÇAĞRI, AKŞAM KARŞILIK MI BULDU

Sabah Müderrisoğlu'nun yazısından sonra, akşam saatlerinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Anadolu Ajansı, Öcalan'ın, HDP'ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı yaptığını duyurdu. AA haberinde, "Teröristbaşı Öcalan 'HDP'de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır' açıklamasında bulundu. Öcalan, 'Demokratik ittifakın önemi ikilemlere kendini angaje etmemesi, seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir' açıklaması yaptı. Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, İmralı'da görüştüğü teröristbaşı Öcalan'ın avukatlarına teslim ettiği mektubu basın mensuplarıyla paylaştı" diye belirtti.

Öte yandan, AA'nın haberinde bahsettiği Doç. Dr. Ali Kemal Özcan'ın kim olduğuna dair bir bilgi paylaşılmaması da dikkat çekti. Öcalan'ın avukatları ve ailesi dışında nasıl görüştürüldüğü de akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan'ın HDP'ye "tarafsız olun" çağrısı yaptığını iddia ettiği "mektup" şu şekilde:

HDP'DEN MESAJ

HDP ise, Öcalan'ın mesajının duyurulduğu sırada, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir mesaj paylaştı.

HDP tarafından yapılan açıklamada, "31 Mart'ta oylarımızı koruyarak demokrasiye kazandırmıştık, şimdi yine demokrasi ve halk iradesinin kazanması için sandık başına gidecek, oylarımızı demokrasi, barış ve eşitlikten yana kullanacağız. #BirDahaSöyleİstanbul" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, sosyal medya hesabından,"#BirDahaSöyleİstanbul İstanbul YaMeYe!" paylaşımında bulundu.

HDP'li eski vekil Ziya Pir de, sosyal medya hesabından, "Pişkinliğin bu kadarına da... Seçimi kaybedeceklerini anlayınca böyle YALAN haber servis ediyorlar. Kimse bu tür YALAN haberlere itibar etmesin. #HDP'lilerin oyları #İmamoğlu'na!" diye yazdı.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak katıldığı programda bir açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

"Olaya ben şöyle bakıyorum. Bizim derdimiz o değil. Buralardan ne gelir ne gelmez onları az çok kestiriyoruz. Burada bir iktidar savaşı var. Bu iktidar savaşında, Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar mücadelesine kayma noktasına giriyor. Ben daha da ileri taşıyorum, dağ da, Avrupa’da bu işin içinde. Öcalan kendi iktidarını bunların hiçbirine kaptırmak istemiyor. Demirtaş’a tutun da dağa hesap sormaya kadar. Onların ihanet ettiğini düşünüyor, kesin tavrı var. Siz kendi gücünüzü ortaya koymalısınız, bunların herhangi birinden yana değil, kendi gücünüzden yana olmalısınız diyor. Böyle bir durum söz konusu. Tabii biliyorsunuz, PKK’nın bir kanadı CHP’ye destek veriyor, bir kanadı da 3. yol diyor. Çok şükür Binali Bey’in bunlarla hiçbir ilişkisi yok. Biz sadece MHP ile kurduğumuz ittifakı götürüyoruz. Konuyu aldığımda daha detaylı mesajlarım olacak. Bir siyasetçi olarak bu konularla ister istemez ilgimiz olur."

AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu, konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. 

Öcalan'ın avukatları konuyla ilgili yarın açıklama yapacaklarını duyurdu.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından yapılan açıklama şu şekilde: