ABD merkezli teknoloji şirketi Amazon'un çalışanları, düşük ücretli maaşlar nedeniyle Britanya'da bugün ilk kez greve gitti.  

Armani çanta 57’ye üretilip 2790 avroya satılıyor! Armani çanta 57’ye üretilip 2790 avroya satılıyor!

Diken'de yer alan habere göre; Coventry deposundaki işçiler, tüketicilere gönderilmek üzere Amazon lojistik merkezlerine gönderilen stoğu tarıyor. Britanya’da 500 bine yakın üyesi bulunan GMB sendikasına bağlı 300 Amazon çalışanı, yüzde 5’lik artıştan sonra 10,5 sterline (243 lira) çıkan saatlik ücrete itiraz ederek greve gitti. Ağır çalışma koşullarından bahseden çalışanlar, sürekli izlendiklerini ve boş geçen birkaç dakika yüzünden azar işittiklerini söyledi.

Şeker hastası olan Garfield Hilton adlı işçi, BBC muhabirine, ‘binada boş tuvalet bulmanın her zaman mümkün olmadığını, tuvalete gidip gelmenin bazen 15 dakika sürebildiğini, dönüşte yöneticileri tarafından sorguya çekildiğini’ anlattı. 

Amazon çalışanları, “Depodaki robotlara bile bizden daha iyi davranılıyor” dedi.

Greve katılan işçilerden Garfield Hilton ve Darren Westwood, bazı çalışanların artan yaşam maliyetlerini karşılayabilmek için haftada 60 saat çalıştığını belirtti. Amazon, Londra ve Güney Doğu dışında Britanya’daki işçilere yüzde 5 zam teklif etti. Bu saatlik 50 peniye (11 lira 50 kuruş) denk geliyor.

Amazon sözcüleri ise 2018’den bu yana işçilere yüzde 29 oranında zam yaptıklarını ifade etti. Londra’da işçi ücretleri saatlik 11,5 sterlin; ülkenin geri kalanında ise 10,5 sterlin. İşçiler saatte en az 15 sterlin ücret talebinde bulundu.