Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (VIRTUS) Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Fransa’nın Nantes şehrinde bugün yapılan müsabakalar ile başladı.

Şampiyonada önceki gün piste çıkan Fatma Damla Altın, pentatlonda Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Yarışlar sonucunda özel sporcu Muhsine Gezer ise 400 metrede 64.62 derecesiyle gümüş madalya kazanarak Avrupa ikincisi oldu. Şampiyonada bir diğer kadın sporcu Edanur Akın ise üç adım atlamada 9.66’lık derecesiyle Avrupa dördüncüsü olma başarısı gösterdi. Erkeklerde ise 1500 metrede Oğuz Türker 4.20 derecesi ile Avrupa dördüncüsü olurken, Emrah Öztürk ise 4.30 derecesi ile Avrupa altıncılığını elde etti.

Kafile başkanı Ensar Kurt, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasına iki madalya kazanarak iyi bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “Yarın gülle atmada Mihriban Korkmaz ve Eda Yıldırım, uzun atlama ve 60 metrede Esra Bayrak, 800 metrede Muhsine Gezer, 60 metre ve 3000 metre yürüyüşte Edanur Akın, kadınlar 4 x 200 metrede Esra Bayrak, Fatma Damla Altın, Muhsine Gezer ve Edanur Akın, erkekler 800 metrede Oğuz Türker ve Emrah Öztürk yarışacaklar, Sporcularımız madalyalar almaya devam edecekler. Avrupa Şampiyonası 13 Mart Cumartesi günü yapılacak müsabakalar ile sona erecek” ifadelerini kullandı.